Bosphorus 2024 Ship Brokers Dinner’a ev sahipliği yapan Gemi Brokerleri Derneği Başkanı İsmail Şahin, etkinliğin hazırlık sürecini, sektördeki yansımasını 7 DENİZ’e anlattı.

 “Bosphorus Ship Brokers Dinner uluslararası bir marka oldu. Her yerde konuşuluyor” diyen Şahin, “Yer bulmak için son dakika çok üst düzey arayan insanlar oldu. Satışlarımızı şubat sonu itibarıyla bitirdik” dedi.

2023 Aralık ayında başkanlık bayrağını Semih Dinçel’den devraldığını kaydeden Şahin, “O da bize eski sponsorları yenilememizde büyük destek verdi. Görevi devraldıktan sonra uluslararası networkü, bilgi birikimimizi, 30 yılık sektör tecrübemizi, yurt dışındaki ilişkilerimizi kullandık. O rotada çalıştık” diye konuştu.

Hamburg Ship Brokers’a düzenli olarak katıldıklarını dile getiren Şahin şunları söyledi: “Hamburg’da 6 masa aldık geçen sene. 150’ye yakın Türk vardı. İlişkilerimiz iyi olduğu için rica ettik, Türk’ün gücünü, networkünü de gösterdik. Orda başladı çalışmalarımız. Hamburg’da konsolosumuzu ve firmaları ziyaret ettik. Geçen yıl 30 Haziran’da 2023 Pireas Ship Brokers Dinner vardı Yunanistan’da. Onlara ‘GBD olarak sizi ziyaret edelim, yemeğinize katılalım, bize masa verin’ dedik ve gittik. Daha sonra da Rotterdam’a gittik. Kendi networkümüzle desteğimizi istedik.”

Ismail Şahin Gcd (19)Uluslararası alanda üst düzey katılım

Bosphorus Ship Brokers Dinner’a yurt dışından sektörün öncü kuruluşları BIMCO, FONASBA, ICS London’dan temsilcilerin geldiğini kaydeden Şahin Denizcilik Ekonomisi ve Lojistiği Profesörü Hercules Haralambides’i de davet ettiklerini ifade etti. 

GDB Başkanı, Haralambides’in de katılımıyla ile birlikte Piri Reis Üniversitesi’nde denizcilik eğitimi veren üniversiteleri davet ederek seminer düzenlediklerini söyledi.

Yurt dışından gelen misafirlerin “Posidonia’da çok kalabalık var ama network yapamıyoruz” dediğini aktaran Şahin, “Burada kokteyli 2 saat yaptık. Büyük bir alanı buna ayırdık” diyerek konukların iletişim için daha fazla zaman bulduğunu vurguladı. Ismail Şahin Gbd(4)“Bütün Avrupa geldi”

GBD’nin 400 üyesi olduğunu kaydeden İsmail Şahin şöyle konuştu: “Şirket olarak üye olmak isteyenler oldu ancak bizde bireysel üyelik var. Bilfiil brokerlik yapılması gerekiyor. Üniversite mezunlarından da talep geliyor. Onlara da ‘Birkaç yıl çalışın sonra kapımız açık’ diyoruz. Yaptığımız işte en temel esas dürüstlük. İyi çalıştığın sürece insanlar sana teveccüh gösteriyor. Yaşlandıkça mesleki kazanım artıyor. Broker olarak başarılı olursak söz hakkımız doğuyor. Eskiden armatörler ve kiracılar, brokerler için ‘Aracıya ne gerek var, direkt çalışalım’ düşüncesindeydi ama zamanla ticareti yönettiğimizi fark ettiler. Bizim faydamız daha çok. Başarılı brokerler armatörü birçok zarardan da koruyor.”

Bosphorus 2024 Ship Brokers Dinner’a bin 800 yabancı ismin katıldığını söyleyen Şahin, “Bütün Avrupa geldi. Hindistan’dan da gelenler oldu. Rusya ve Ukrayna zaten buradalar. Cibuti limanından ‘bizi ağırlayın’ dediler ama süre dolmuştu” diye konuştu. Ismail Şahin Gcd (2)“Uluslararası entegrasyonu üst düzeyde yapmasak buraya kimse gelmez”

“Sponsorlarımızı mutlu etmek için her şeyi yaptık” “Posidonia’da Trade Winds’e tam sayfa ilan verdik. Bütün denizcilik yayınlarına ilk günden beri düzenli ilan verdik. Her yere ulaştık. Almanya’dan sponsor getirdim. İzmir’de Lojistik ve Denizcilik Fuarı var. Oraya gidip stant aldım, sektör paydaşlarımıza dokundum, ‘yemeğimize gelin’ dedim. Bize destek verenleri onurlandırmak da mutluluk kaynağımız” diye konuştu.

Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar’ın da katıldığını hatırlatan Şahin, Ünüvar’ın “Türkiye için çok ciddi bir organizasyon, gönülden destekliyorum” dediğini belirterek “Bu, denizciliğin gücüdür. Armatörümüz, tersanelerimiz, çalışanlarımız bu kadar başarılı olmasa, uluslararası entegrasyonu üst düzeyde yapmış olmasak buraya kimse gelmez” dedi.

Ismail Şahin Gcd (13)Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: 

“2003 -2008’de armatör kazandığını koruyamadı, doğru yatırımlar yapamadı, gereksiz gemi alımlarına girdiğinden sıkıntılar yaşandı. Orda çok ciddi mesleki tecrübe oluştu. Armatörler ne yapılması gerektiğini orada çok iyi öğrendiler.  2019-2022 yıllarındaki yüksek markette insanlar kaliteli gemi sahibi oldu. Bütün yatırımlar çok hızlı geri döndü. Finansal gücümüz çok yüksek hale geldi. Bu da bizim gücümüzü gösteriyor. O yüzden Avrupa’da tercih görüyorsun.

Kaliteden ödün vermeden doğru işler yapmak lazım. Yapılacak iş çok. Sahip olduğumuz sponsorlukları koruyarak umutlu şekilde devam edeceğiz. Çalışmaya erkenden başlayınca çok güzel işler yapıyorsun. Sektör kurumsallaşırken biz de kurumsallaşacağız. Egodan uzak, çalışarak, sağlıklı büyümek önemli.

Bartın'da boğulmalar arttı, uyarı geldi Bartın'da boğulmalar arttı, uyarı geldi

Burada memlekete hizmet ediyoruz. Bize destek olan sponsorlarımıza, çatı kuruluşumuz, İMEAK DTO Başkanı sayın Tamer Kıran başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Biz de bu destekleri memleketimizi ve sektörümüzü başarıyla temsil edecek şekilde kullandık.” Tamer Kıran GbdÖZETLE;

Şüphesiz 1800 kişiyi ülkemize getirip misafir etmek başlı başına bir iş... Bunca insanı memnun ve mutlu bir şekilde geri göndermek de apayrı bir iş. Kısacası muazzam bir emek, disiplin ve inanç barındırdığına inandığım Bosphorus Ship Brokers Dinner için başta Gemi Brokerleri Derneği’n Yönetim kurulu üyelerine ve emeği geçen her bir paydaşa teşekkür ediyorum. Ayrıca bu organizasyonu Türk denizcilerinin bir başarısı olarak görüyor ve gurur duyuyorum. Ismail Şahin Gcd (17)

Editör: Haber Merkezi