100 yıl önce inşa edilen ve döneminde oldukça ünlü olan deneysel denizaltı Defender'ın enkazı en sonunda bulundu. Peki, Defender'ı ilginç kılan neydi?

100 yılı aşkın bir süre önce inşa edilen garip bir “deneysel denizaltının” enkazı, Long Island Sound'un karanlık deniz yatağında bulundu. Jules Verne'in 1872 tarihli klasik romanı Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'tan esinlendiği söylenen gizemli denizaltının yeri hakkında bir süredir söylentiler dolaşıyordu ve en sonunda nerede olduğu bulundu.

Panama Kanalı su planı ile nakliye krizini önlüyor Panama Kanalı su planı ile nakliye krizini önlüyor

Shoreline Diving Services’tan Connecticut dalgıçları tarafından keşfedilen 28 metre uzunluğundaki denizaltı, “eksantrik milyoner” ve mucit Simon Lake tarafından inşa edildi ve 1900'lerin başında oldukça ünlüydü.

Lake, denizaltılar konusunda oldukça tutkulu bir isimdi. Mühendis, hayatı boyunca 200’den fazla denizaltı tasarım patenti başvurusunda bulundu ve “modern denizaltının babası” olarak tanınmaya başladı.

1907'de ABD Donanması için Defender ismini verdiği özel bir denizaltını inşa etti, ancak sözleşmeyi son anda bir rakibine kaptırdı. Denizaltını, su altı kurtarma görevleri için yeniden donattı, ancak ne yazık ki hiçbir alıcı bulamadı.

Yine de Defender, gençlik yıllarında ses getirmeyi başardı ve hatta 1929'da havacı Amelia Earhart tarafından bile ziyaret edildi. 1946'da artık eskimeye başlamıştı ve Defender, Ordu Mühendisleri Birliği tarafından Long Island Sound sularında batırıldı.

Shoreline Diving Services’ın başkan yardımcısı Richard Simon, Lake'in çalışmalarından ve Defender'ın hikayesinden etkilenen kişilerden biriydi ve uzun süredir kayıp olan enkazını keşfetme görevine kendini adadı.

Bölgede biri NOAA ve diğeri Eastern Search & Survey tarafından yapılan iki araştırma, Long Island Sound’da kimliği belirsiz bir enkazın varlığını tespit etti. Simon, nesnenin boyutunun ve konumunun Defender ile tutarlı göründüğünü fark etmesinin ardından şüphelerini doğrulamak için bir çalışma başlattı.

16 Nisan 2023’te Simon güverte operasyonlarını denetlerken, dalgıçlar Steve Abbate ve Joe Mazraani enkaza doğru yüzüyordu ve tam da umdukları gibi sağlam bir denizaltı buldular.

Abbate, “Denizcilik tarihinin bu önemli parçasına nihayet ulaşmak çok heyecan verici” dedi.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi