Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ülke genelindeki Mart ayı yatırım ve teşvik belgelerini açıkladı. Listede onlarca firmanın yer aldığı Kocaeli'de başvuran firmalardan biri de UZMAR Tersanesi oldu. UZMAR; geçtiğimiz aylarda teşvik belgesi için başvurduğu iki adet römorkör üretimi projesinin ardından bir teşvik başvurusunda daha bulundu.

Nisan ayında konteyner gemisi teslimatlarında rekor Nisan ayında konteyner gemisi teslimatlarında rekor

2 adet römorkör daha üretecek

UZMAR Tersanesi, yapacağı yatırım ile birlikte 1 adet 39 metrelik Açık Deniz Römorkörü NB 158 ve 1 adet 39 metrelik Açık Deniz Römorkör NB 159’un üretimini yapacak. Daha önceki yatırımıyla iki adet de 35 metrelik römorkörün üretimine başlayan Uzmar Tersanesi, bu yatırımla birlikte 2 açık deniz römorkörünü de listesine ekleyecek.

Yatırım 450 milyon TL'yi bulacak

Firma, söz konusu römorkör projesi için 2 ayrı teşvik için başvurdu. Üreteceği 2 römorkör için de teşvik belgesi düzenlenen UZMAR Tersanesi, üreteceği iki ayrı römorkör için de ayrı ayrı 207 milyon 265 bin lira net yatırım ve 9 milyon 226 bin dolar (182 milyon 934 bin lira) değerinde al makine ve teçhizat satın alacak. Böylelikle tersanenin iki römorkör için yapacağı yatırım 450 milyon lirayı bulacak.

İstihdamı arttıracak

Geçtiğimiz aylardaki römorkör projesi için iki gemi inşaatında toplamda 160 işçiyi istihdam eden UZMAR Tersanesi, yeni römorkörler yapacağı son projesinde ise her iki römorkör inşaatında da 120 kişiden toplamda 240 kişi istihdam edecek. Firma, söz konusu yatırımları için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından “Sigorta Primi İşveren Hissesi” talep etti. UZMAR Tersanesinin teşvik belgesinin onaylanıp onaylanmayacağı ise henüz belli değil.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi