İran: Hürmüz Boğazı'nı kapatabiliriz İran: Hürmüz Boğazı'nı kapatabiliriz

Uruguay, Norveç ile anlaştığı sahil güvenlik gemisi (Nordkapp sınıfı) tedarikini iptal ettiğini duyurdu. Alınması beklenilen Nordkapp sınıfı gemiler yerine tekrardan ihaleye girilecek. İhalenin neden iptal edildiği ve yeni yapılacak ihalenin ne zaman yapılacağı ise açıklanmadı.

Uruguay sahil güvenlik gemisi ihtiyacı için geçtiğimiz Şubat 2023’de ihaleye çıktığını duyurmuştu. Bu kapsamda Uruguay ilk başta Norveç ile tedarik görüşmelerine başlamıştı. Bu kapsamda 3 adet Nordkapp sınıfı devriye gemisinin alınmasına karar verilmişti. Uruguay ile Norveç arasında yapılan bu anlaşmasının toplam tutarı ise yaklaşık 30 milyon dolar.

Çin, Uruguay’ın açtığı ihaleye teklif veren diğer bir ülkeydi. Sa Defensea tarafından yapılan habere göre Amerikan baskısı sonucu Çin’in yaptığı teklifi reddeden Uruguay, bu teklifi yeniden düşünmeye karar verdi. Önceki ihalede verdiği teklifi 200 milyon dolar olan Çin’in yeni bir teklif vermesi bekleniyor.

Nordkapp sınıfı sahil güvenlik gemisi

Nordkapp sınıfı, 1980’lü yıllarda inşa edilmiş bir Norveç Sahil Güvenlik gemisi sınıfıdır. Bahse konu gemiler, Norveç sularında kurtarma, balıkçılık denetimi, araştırma amaçları ve genel MEB devriyesi için kullanılmaktadır. Ayrıca gemiler, savaş zamanı denizde eskortluk görevi de yürütebilmektedir. Norveç Sahil Güvenliği için özel olarak inşa edilmiş bir gemi sınıfıdır.

Gemilerin buzulların bulunduğu sahalarda da hareket edebilme yeteneğine sahiptir. Nordkapp gemileri, savaş sırasında deniz refakatçisi olarak hizmet verebilmeleri nedeniyle, gemisavar füzeleri ve torpidolar gibi ek silahlar ve sensörler de taşıyabilmektedir.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi