Lojistik sadece taşımacılık olarak düşünülemez. İçerisinde onlarca kalem hizmet barındıran bir bütündür. Bir ürünün ya da malzemenin ilk üreticisinden son tüketiciye ulaşıncaya kadar olan tüm ambalajlama, nakliye, depolama, ulaşım, gümrük ve dağıtım gibi geçirilen sürece lojistik adı verilir. Lojistik, müşterinin ihtiyacını karşılayacak ürün, servis ve bilgi akşının sağlanıp yönetilmesini ifade eder. Lojistik hizmeti verilebilmesi için tüm koşulların uygun olması ve taşımacılığın kusursuz işlemesi ile mümkün olur. Uluslararası lojistik operasyonlarında temel amaç ürünün doğru zamanda, doğru yere doğru şekilde ulaşmasını temin etmektir.

 

Uluslararası Lojistik Nedir?

 

Uluslararası lojistik nedir sorusunun cevabı; lojistik hizmetlerinin uluslararası şekilde yürütülmesi işlemidir. Globalleşen dünyada uluslararası lojistiğin önemi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Uluslararası lojistik firmaları ve ülkeler lojistik alana yatırım yapmanın önemini net bir şekilde görmektedir. Ülkeler arası ticaret faaliyetlerinin temelinde lojistik yatar. Yurt dışından alım ya da yurt dışına satım olarak ayrılan faaliyetlerin en kritik noktaları nakliye, depolama ve dağıtım süreçleridir. İhtiyaçların ve üretimin her gün yeniden şekillendiği dünyada lojistik firmaları yaptıkları işlerle sınırlı kalmayıp yeni hizmetler üretmeye başladılar. Bu sayede lojistik hizmetleri daha da önemli bir hale geldi.

 

Uluslararası Lojistik Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Lojistik hizmetleri bir faaliyetler bütünüdür, bir zincirdir. Zincirin herhangi bir halkasında oluşacak aksama tüm zincire olumsuz etki edebilir. Bu nedenle her aşama büyük bir özen ve dikkatle yönetilmelidir. Uluslararası lojistik hizmetinin başarılı olması doğru planlama ve kaliteli zaman yönetimine bağlıdır. Buradaki amaç her ne kadar uluslararası taşımacılık gibi görünse de temelde pek çok işin bir arada ve başarıyla yönetilmesini kapsar. Çözüm odaklı olmak ve işleri kontrol altında tutmak halkanın bir parçasıdır. Kurum içi iletişim oldukça önemlidir. teslimat ve dağıtım süreçlerinde herhangi bir aksama olmaması için kurum içi çalışanlarının birbirleriyle uyum içinde olması gerekir. İyi bir ekip çalışması koordinasyon ile hızlı ve güvenli lojistik hizmeti sunmak mümkündür.

 

Uluslararası Lojistiğin Avantajları

 

Uluslararası lojistiğin önemli avantajlarından biri tedarik ve teslimat zincirinin kusursuz işlemesidir. İlk üretim yapan firmadan son tüketiciye kadar olan süreçler aksaksız işler. Ayrıca uluslararası lojistik dış ticaretin artmasına imkan sağlar. Ürünlerin hacmi ve sayısına bağlı kalmadan zorlu teslimat sürecinde güvenli çözümler sunar. Uluslararası lojistik ve taşımacılık dünyanın en büyük ve en önemli sektörleri arasında yer alır. Bu sayede mal veya ürünler dünyanın herhangi bir yerinde tasarlanıp başka bir ülkede üretilip herhangi bir ülkede satışa sunulmaktadır.

 

Uluslararası Kargo Nedir?

 

Pegasus'tan ücretsiz bilet kararı Pegasus'tan ücretsiz bilet kararı

Uluslararası kargo; dünya genelinde kara, hava ve deniz yolu taşımacılığı ile ürünlerin gideceği noktalara lojistiğinin sağlanması ve teslimatı işlemine denir. Uluslararası kargo işlemlerinde her kargo firmasının ve her ülkenin gönderi türlerinin farklı kural ve prosedürleri vardır. En hızlı uluslararası kargo hizmeti hava ve deniz yoluyla gerçekleştirilen kargo türüdür. Uluslararası kargo, ürünlere ve firma ile yapılan anlaşmaya göre değişse de genel olarak 15 ile 45 günlük bir süre içerisinde teslim edilir.

 

E-Ticaret Lojistiği Hizmetleri

 

Teknolojinin hızla gelişmesiyle insanlara online e-ticaret yapma imkanı yaratan firmaların envanter yönetimi ve kontrolü ile beraber tüm tedarik depolama ve teslimat süreci e-ticaret lojistiği olarak tanımlanır. E-ticaret süreci online olarak yapılan siparişin kabul edilmesi ile başlar. Ürünler tüketicinin eline ulaştıktan sonra değiştirilmesi veya iade edilmesi gibi satış sonrası destek faaliyetlerini kapsar. Ürün tedariği e-ticaret lojistiğinin ilk aşamasıdır. E-ticaret platformu bir ürünün ilk üreticiden son tüketiciye ulaşana kadar kesintisiz aktarım sağlamalıdır. Bu da hem uluslararası hem de yerel lojistiğin önemini bir kez daha öne çıkarır. Sertrans lojistik 30 yılı aşkın süredir günlük 140 bin adet ürün çıkışı ve 75 bin m2 depolama ile kaliteli ve kusursuz uluslararası lojistik hizmeti vermektedir. Firmanızın doğru işleyen bir e-ticaret sistemine sahip olması için Sertrans hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.