Ray Car Carriers'a ait Galaxy Leader gemisindeki 25 denizci, Husi isyancıların NYK tarafından kiralanan gemiye askeri tarzda bir operasyonla baskın düzenlemesinden 11 gün sonra hala rehin tutuluyor. İsrail bağlantılı diğer iki gemi de saldırıya uğradı, Eastern Pacific Shipping (EPS) yönetimindeki CMA CGM Symi bir drone tarafından vuruldu, Zodiac Maritime tankeri Central Park ise ABD Donanması tarafından kaçırılmaktan kurtarıdı.

Kızıldeniz'in güneyi ve Aden Körfezi'nde meydana gelen son saldırılarla ilgili olarak ICS şu açıklamayı yaptı.

"Her durumda, bu gemiler seyrüsefer özgürlüğü ve masum geçiş haklarını kullanmaktadır. Saldırılar, Yemen'deki paramiliter güçler tarafından uluslararası hukukun ve denizcilik normlarının açık bir ihlalidir. Bu saldırılar derhal durdurulmalı ve masum denizciler serbest bırakılmalıdır."

Armatör örgütü sözlerine şunları da ekledi: "Küresel ticaretin hizmetinde olan bu gemilerdeki denizcilerin güvenlik ve refahının bu saldırılara maruz kalmasının maliyeti küçümsenmemelidir."

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Central Park'ın kaçırılması sırasında yakalanan beş silahlı kişinin büyük olasılıkla on yıl önce sektörün başına bela olan Somalili korsanlar olduğunu söylese de Husi isyancılarla bir bağlantı olduğunu da göz ardı etmiyor.

Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder "Değerlendirmelerimiz devam ediyor, ancak ilk belirtiler bu beş kişinin Somalili olduğu yönünde" dedi.

Yemenli Husi isyancılar İsrail bağlantılı gemilere saldırma tehdidinde bulunurken, bildirilen olayların sayısı diğer uluslararası nakliye şirketlerinin gemilerini başka yöne çevirmesine neden oldu.

Maersk Hindistan'dan gelen Lisa gemisini tüm yükünü boşaltmak üzere Umman'ın Salalah kentine yönlendirirken, Cape Town'dan gelen Maersk Pangani gemisi de tüm Mundra ve Jebel Ali yükünü boşaltmak üzere Hindistan'ın Mundra kentine gidecek.

Maersk'ten yapılan açıklamada, "Bu karar, mürettebatın, geminin ve yükünüzün güvenliğine öncelik verilerek, çeşitli faktörler dikkatle değerlendirilerek alınmıştır" denildi.

ICS, sektörün bölgedeki gemiler için rota rehberi yayınladığını ve bu sulardan geçen tüm gemilerin kapsamlı bir tehdit ve risk değerlendirmesi yapmasının şiddetle tavsiye edildiğini söyledi.

Bununla birlikte, bu tür önlemlerin ticari gemileri ve mürettebatlarını korumak için ancak bir yere kadar gidebileceğini kaydeden ICS, bölgedeki deniz güvenliğinin en üst düzeye çıkarılması çağrısında bulundu.

ICS, durumun karmaşıklığına dikkat çekerek, "ICS, bölgede nüfuz sahibi olan devletlere seyrüsefer özgürlüğünü korumak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları ve hasımlarını ticareti sekteye uğratan ve masum denizcileri mağdur eden bu saldırgan ve yasadışı eylemde ısrar etmekten caydırmaları çağrısında bulunur" dedi.

Editör: Haber Merkezi