Ukrayna Parlamentosu, limanlarında hasar gören gemilere tazminat sunmak için 500 milyon dolarlık bir sigorta fonunu onayladı. 

Türkdeniz'in haberine göre, Ukrayna, Rusya ile geçen yıl Temmuz ayında imzalanan ve Kiev'in üç Karadeniz limanından tahıl ihraç etmesine izin veren bir anlaşma olan Karadeniz Tahıl Girişimi'nin şartlarını yeniden müzakere etmeye hazırlanıyor.

Her üç ayda bir yenilenecek olan mevcut anlaşma 18 Mart'ta sona eriyor.

Ukraynalı yetkililer, her üç ayda bir yeniden müzakere etmek yerine tahıl anlaşmasını bir yıllık uzatmayı müzakere etmeye çalışacaklarını açıkça belirtti.

Yunanistan, Rus petrol transferini engelleyen deniz tatbikatlarını uzattı Yunanistan, Rus petrol transferini engelleyen deniz tatbikatlarını uzattı

Ayrıca, Mykolaiv dahil olmak üzere diğer limanları ve çelik gibi diğer emtiaları nakliye anlaşmasına dahil etmek istiyor.

Ukrayna, bu ay önemli ölçüde artan ve ihracat hacimlerini engelleyen gemi kuyruğunu ortadan kaldırmak için Türk karasularındaki denetim ekiplerinin sayısını da artırmaya çalışacak.

Ukrayna'ya giden ve Ukrayna'dan gelen gemilerin denetimindeki gecikmeler, Rusya ile Ukrayna arasında bir çekişme konusu oldu.

BIMCO'dan alınan verilere göre, Ukrayna'nın kuru yük ihracatı Rusya ile savaşın ilk yılında yüzde 77,8 düştü.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi