Kiev'den yapılan açıklamada "5 kargo gemisi daha yeni koridor üzerinden Ukrayna limanlarından yola çıktı" denildi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Kubrakov, yüklemesi tamamlanan “Azara”, “Ying Hao 01” ve “Eneida” isimli kargo gemilerinin Ukrayna limanlarından bu sabah yola çıktığını duyurdu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, yurt dışına tahıl ihracat etmek için 5 kargo gemisinin daha yeni “insani koridor” üzerinden ülkesinin Karadeniz'deki limanlarına doğru ilerlediği duyurdu.

Kubrakov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 5 yeni kargo gemisine daha Ukrayna limanlarında yükleme yapılacağını bildirdi.

Rota değişiminde yeni kriz: Konteyner ve gemi arzında kapasite sorunu Rota değişiminde yeni kriz: Konteyner ve gemi arzında kapasite sorunu

Kubrakov, yüklemesi tamamlanan “Azara”, “Ying Hao 01” ve “Eneida” isimli kargo gemilerinin Ukrayna limanlarından bu sabah yola çıktığını duyurdu.

Kubrakov, Ukrayna Donanması tarafından oluşturulan “geçici koridoru" kullanan üç geminin 127 bin ton tarım ürünü ve demir cevheri taşıdığını aktardı.

Ukrayna neden yeni koridor oluşturdu?

Ukrayna geçen ay, limanlarından yurt dışına ihracat için geçici “insani koridor” adında yeni bir güzergâh oluşturmuştu.

Rusya, Ukrayna'yı işgal ettikten sonra dünyanın en büyük tahıl tedarikçilerinden Kiev’in Karadeniz limanlarını kapatmış ve limanların silah taşımak için kullanılabileceğini buna gerekçe olarak göstermişti.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi