Ülkemizin mavi koyları, 20 yıldır olduğu gibi bu yaz da TURMEPA atık toplama filosunun koruması altında! Deniz turizminin ve deniz ekosisteminin sürdürülebilirliği için her yıl projelerine yenisini ekleyen TURMEPA, tekne sayısını 9’a çıkararak denizlerdeki koruma kalkanını genişletti.

Denizler ve su kaynaklarının korunması konusunda Türkiye’de ilkleri hayata geçiren TURMEPA, sıvı atık toplama filosuyla Ege ve Akdeniz koylarında fark yaratmaya devam ediyor. Derneğin simgesi haline gelen sıvı atık toplama tekneleri Haziran ayında yeni sezon için vira dedi! TURMEPA tekneleri 20 yıldır yerli ve yabancı binlerce teknenin ziyaret ettiği ve yoğun kirlilik yüküyle karşı karşıya kalan koylarımızda maviyi korumak amacıyla atık alım hizmeti veriyor. Her yıl büyüyen TURMEPA filosu, iki yeni teknenin eklenmesiyle bu sezon 9 tekneyle Çeşme, Göcek, Hisarönü, Selimiye ve Bodrum koylarını koruması altına alıyor.

TURMEPA Filosu bugüne kadar 47 milyon litre gri ve siyah suyun denizlerimize karışmamasını sağladı. Geçtiğimiz yıl ise yaklaşık 9 bin tekneden 4 milyon litre gri ve siyah su toplayarak 30 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağlayan TURMEPA atık toplama filosu, bu sezon Mayıs-Kasım ayları arasında Göcek’te 4, Bodrum’da 2, Çeşme, Hisarönü Körfezi ve Selimiye’de ise birer teknesiyle berrak maviliklerin korunması için hizmet verecek.

"Doğu Karadeniz için en önemli proje Batum-Sarp demiryoludur" "Doğu Karadeniz için en önemli proje Batum-Sarp demiryoludur"

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi