Yerli savaş uçağı gemisinin tasarım faaliyetleri, son Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) sırasında alınan kararla resmen başlatıldı. Uçak gemisinde STOBAR (Short Take-Off But Arrested Recovery- Kısa kalkış-yakalama ile iniş) sistemi kullanılması kararı alındı.

Edinilen bilgiye göre yerli uçak gemisi; 285 metre tam boya, 68 metre genişliğe, 60 bin ton ağırlığa, 25 knots hıza, COGAG tahrik sistemine (elektrik enerjisinin üretildiği sistem), STOBAR uçak kalkış/iniş sistemine ve 10.1 metre su çekimine sahip olacak şekilde tasarlanıyor.

Halihazırda Türk Donanması’nın envanterinde bulunan TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’ne, tedarik edilmesi durumunda F-35B gibi dikey iniş/kısa kalkış özelliğine sahip savaş uçakları konuşlandırılabiliyor.

Öte yandan 232 metre uzunluğundaki gemiye, KIZILELMA ve Bayraktar TB3 gibi insansız platformların konuşlandırılması planlanıyor. Yerli uçak gemisine ise çok daha geniş kategorideki savaş uçakları iniş/kalkış yapabilecek.

STOBAR sistemi, uçak gemilerinde kullanılan birkaç farklı kalkış ve iniş sistemi türünden biridir. STOBAR sistemi, uçakların kalkış sırasında bir rampadan kısa bir mesafe boyunca hızlanmasını sağlıyor. Gemide, uçağın kalkış sırasında hızlanmasına yardımcı olmak için bir rampa bulunuyor. Ancak, uçak iniş sırasında yakalama kabloları kullanarak duruyor.

MİDLAS, ilk füze atışını TCG İstanbul’dan yaptı MİDLAS, ilk füze atışını TCG İstanbul’dan yaptı

Kaynak: Ekonomim.com

Editör: Haber Merkezi