Türk denizcilik sektörünün en önemli kuruluşlarından Türk Armatörler Birliği (TAB) 43. Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Salonu’nda yapılan Genel Kurula, İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, duayen denizcilerden Erol Yücel ve TAB onur üyelerinden çok sayıda isim ile TAB üyeleri katıldı. TAB eski başkanı Bedri İnce’nin divan başkanlığını yaptığı Genel Kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vizyoner ve stratejik projelerle yola devam

TAB 43. Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını Cihan Ergenç yaptı. Güçlü bir Türk Armatörler Birliği için güçlü bir destek ve birlikteliğin şart olduğuna belirterek konuşmasına başlayan Ergenç, verilen desteğin Armatörler Birliği’ni daha iyi yerlere getireceğini kanıtladığını söyledi. Kurumun, sektörün tüm paydaşlarına, Türk denizciliğine ve gemi işletmeciliğine hizmet etme gayreti içinde olacaklarını dile getiren Ergenç, “Ana misyonlarımızdan biri geçmişten dersler alarak geleceğe yönelik vizyoner, stratejik projelerdir. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz” dedi.

Genç Armatörler Komitesi geliyor

Armatörler Birliği’nin dünya denizcilik sektörünün temel gündemleri olan çevre, karbon, teknolojik değişimler, dijitalizasyon gibi konuları an be an takip ettiğini kaydeden Ergenç, “Uluslararası alanda daha etkin projeler, ziyaretler ve çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz. Genç Armatörler Komitesi kurmayı hedefliyoruz. Gençleşerek geleceğe daha sağlam bakmayla ilgili çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Cihan Ergenç’in açılış konuşmasının ardından TAB Genel Sekreteri Hüseyin Çınar, 2021-22 yılları Faaliyet Raporu 2021-22 Mali Raporu ve önümüzdeki dönemin bütçesi okundu ve Genel Kuru’da oy birliği ile onaylandı.

Genel Kurul’da ayrıca TAB tüzük değişikliği de ele alınan maddelerden biri oldu. Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu tarafından kuruma yapılan üyeliklerde ‘işleten ve yöneten’ ibaresinden ziyade ‘gemi maliki’ ibaresinin eklenmesi kararı oylamaya sunuldu. Tüzük değişikliği kararı oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca yönetim kurulu 13 asil 13 yedek üyesi sayısı en az 5 en fazla 13 asıl ve yedek üye olarak değiştirildi.

Tüzük değişikliği maddesinin görüşülüp onaylanmasını ardından tek liste ile gerçekleşen seçimde oylamaya gidildi.

Üyelerin oy birliği ile seçtiği Türk Armatörler Birliği Yeni Yönetimi’nde yer alan isimler şunlar:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri

Cihan Ergenç, Ali İbrahim Kontaytekin, Murat Er, Mehmet Sadi İnce, Adnan Naiboğlu, Rasim Akar, Metin Düzgit, Mesut Cesur, Kaşif Kalkavan, Elif Uzuner, Hüseyin Konan, Burak Akartaş, Binay Çavuşoğlu

IMO 2025 Dünya Denizcilik Günü temasını belirledi IMO 2025 Dünya Denizcilik Günü temasını belirledi

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Muammer Yağcı, Murat Gün, Tolga Tomba, Rıza Cem Kalkavan, Emre Akay, Mustafa Teoman Akyol, Tuncay Dizman

Denetim Kurulu Asil Üyeleri

Nuri Sonay, Orhan Aslan, Davut Altıner

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri

Ali Faik Akar, Cafer Kalkavan, Recep Kuru

Disiplin Kurulu Asil Üyeleri

Mustafa Yağcı, Gönç Beyli, Uğur Şener,

Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri

Mahmut Işık, Pınar Çolak, Esra Ercan Bilgen

Seçimin ardından son gündem maddesi olan dilek ve temenniler bölümünde Erol Yücel söz aldı. Türk Armatörler Birliği’nin, armatörlerin haklarının ve menfaatlerinin korunması için en önemli kurumlardan bir olduğunu belirten Yücel, çok büyük çabalarla bugünlere getirilen kuruma sahip çıkmanın önemli olduğunu vurguladı.

Genel Kurul’da son İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran aldı. Denizcilik sektöründeki dernek ve kuruluşların belirli bir odak noktaları olduğunu ve sadece içinde olduğu sektörle ilgilendiğini belirten Tamer Kıran, “Bu DTO olarak bizi çok yardımcı oluyor. Hem daha derin bilgi alabiliyoruz hem de branşlaşma bizim işimizi çok rahatlatıyor” dedi.

Tamer Kıran: Bu kurumlara sahip çıkmak önemli

Denizcilik sektöründeki her bir kurumun geçmişinin büyük emek ve bedellerle dolu olduğuna işaret eden Kıran, “Hepimizin aileleri, babalarımız büyük emek ve fedakarlıklar yaptılar buralara. Buraya insanları çekmeye çalışırken bu emeklerin anlatmanın önemli olduğunu söylüyorum. Geçmişin bilincine sahip olursak geleceğe de sahip çıkarız. Teknik konuları zaten yapıyoruz ama manevi konuların çok daha önemli olması gerektiğine inanıyorum. Ve bu çatı altına gelen herkese bunu anlatmaya çalışıyorum. Buralara sahip çıkmak lazım. Bir nesil geldi kurdu, bir nesil devam ettiriyor. Biz de bir müddet sonra buraları devredeceğiz. Önemli olan bu çatıya bu kurumlara sahip çıkmak ve bu bilinci aşılamak” diye konuştu.

Genel Kurul’da Türk Armatörler Birliği onursal üyelerine hediye verildi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi