Türk denizcilik sektörünün en önemli kuruluşlarından Türk Armatörler Birliği, "Gemiler için Operasyonel, Teknik, Çevre ve Enerji Verimliliği Yazılım Programı"nın Türk armatörlerine sunulması konusunda StormGeo ile yaptığı anlaşmanın lansmanı düzenlendi. S-Suite isimli enerji verimliliği yazılımının Türk armatörlerine sağlayacağı faydanın değerlendirildiği lansmanın ardından StormGeo ile Türk Armatörler Birliği imzaları attı.

Türk denizciliğine güç katacak

İstanbul Marriott Asia Otel’de gerçekleşen lansmana Türk denizcilik sektöründen çok sayıda armatör, enspektör ve firmaların üst düzey yöneticileri ve StormGeo’dan yöneticileri katıldı. Lansmanın açılış konuşmasını yapan Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, enerji verimliliği yazılımının akıllı, otomasyonlu, sensörlü ve dijital olduğunu belirterek, “Bu verimlilik programını 2012’den beridir takip ediyoruz. 2020’de kendimiz yazabilir miyiz diye baktım. Programın çok komplike ve zorluklarla dolu olduğunu görünce hemen kullanmaya karar verdik” dedi. Bir yıl önce girdikleri arayışta 15 ayrı programı incelediklerini belirten Ergenç, eleye eleye son iki firmadan en iyisi olan StormGeo ile yola devam etmeye karar verdik kaydederek, “Bu proje çok vizyoner, değerli ve stratejik bir proje. Buna erkenden başlarsak gelecekte bunun Türk denizciliğine çok şey katacağına inanıyorum. Operasyonel verimlilikten teknik verimliliğe, çevresel boyutuyla ve birçok farklı boyutuyla gelecekteki standart, kalite ve güvenirliliğimize çok şey katacak. Bu çalışmada sizlerin de katkılarıyla ilerlemek istiyoruz. Bu tamamen stratejik bir proje ve faydaları saymakla bitmez. Bu anlaşmanın en önemli özelliği de stratejik partnerlik anlaşması olması. Hem Türk deniz işletmeciliği tarafından hem de StormGeo tarafından. Programın gelişmesine katkıda bulunduk ve bulunmaya devam edeceğiz. Sürekli güncellenen ve yeni özellikler eklenen bir program. İhtiyaca göre önerilerde bulunacağız” diye konuştu.

Cihan Ergenç’in ardından ikinci açılış konuşmasını StormGeo Pazarlamadan Sorumlu Müdür Yardımcısı Espen Martinsen yaptı. Açılış konuşmalarının ardından enerji verimliliği yazılımı ile ilgili “Ticari olarak bu yazılıma neden ihtiyaç duyuldu? Şirketler ve gemiler nasıl bir kazanım sağlayacak” isimli ilk sunumu Türk Armatörler Birliği Başkan Yardımcısı İbrahim Konteytekin yaptı.

İbrahim Kontaytekin: Bu program denizcilikte olmazsa olmaz

GBD’den Bosphorus Shipbrokers’ Dinner 2024 için ‘teşekkür mektubu’ GBD’den Bosphorus Shipbrokers’ Dinner 2024 için ‘teşekkür mektubu’

IMO regülasyonlarının son yıllarda denizcilerin ana gündemi olduğunu belirterek sunumunu başlayan İbrahim Kontaytekin, 1 Ocak’tan itibaren başlayan yeni dönemin denizcilerin olmazsa olmazları arasına girdiğini belirtti. Denizcilikte hakimiyetin çalışmaları kolaylaştıran yazılımlarla olacağını belirten Kontaytekin, yazılımla ilgili bilgi vererek, “Bu iş dünya çapında bir iş. Dünyayı dünyayla görmek lazım” dedi. Tüm armatörlerin tek bir program kullanmasının önemine vurgu yapan Kontaytekin, “Çünkü program kullanmak, aşina olmak zaman gerektirir. O zamanı aşarsanız hakim olursunuz, iyi veriler elde edersiniz sonra başka şirkete gidersiniz orda yine çabalarsınız. Tek program olursa Türk armatörü ile çalışan kişi o programa aşinadır. Programa hakim olur ve o program sektörün programı haline gelir. Sürekli başka programlara gitmek operasyonel olarak büyük bir külfettir dolayısıyla bu programda karar kıldık. Bu program denizcilikte artık olmazsa olmaz” diye konuştu.

Lansmanda Türk Armatörler Birliği Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Başkanı Yaşar Canca “Şirketler ve gemiler teknik olarak bu süreçleri yönetirlerken neden böyle bir yazılıma ihtiyaç var” ve Arkas Denizcilik Çevre Enspektörü Reha Emre Güven, “Program kullanıcısından StormGeo S-Suite: Kullanıcı tecrübesi, öneri ve yorumlar” konulu sunumu yaptı.

Programın ikinci bölümü İngilizce olarak StormGeo yöneticilerinin sunumlarıyla devam etti.

Sunumların konuşmalar sona erdikten sonra Türk Armatörler Birliği ile StormGeo arasındaki anlaşmanın imzaları atıldı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi