Macaristan'da bir nehir yolcu gemisi ile küçük bir gezi teknesi cumartesi gece saatlerinde çatıştı.

Macar polisi kazanın ardından Budapeşte yakınlarındaki Tuna Nehri'ni taramaya devam ediyor. Nehirden 2 ceset çıkaran polis, kayıp olduğu bildirilen 5 kişiyi arıyor ve kazadan sağ kurtulan tek kişiyle de görüşüyor.

Müdahale, 18 Mayıs gece yarısından kısa bir süre önce, Budapeşte'nin yaklaşık 30 mil kuzeyinde yol kenarında yaralı ve kanlar içinde bir adamın bulunmasının ardından bir ambulansın bölgeye çağrılmasıyla başladı. Acil servis ekipleri bu kişinin nehirde bir tekne kazası geçirdiğini tespit ederek diğer kurbanları ve olaya karışan tekneleri aramaya başladı.

Pazar sabahı Heidelberg adlı yolcu gemisinin nehrin ilerisinde, Budapeşte'ye yaklaşık 50 mil uzaklıktaki Komarom kasabasında alıkonulduğu bildirildi. Yolcu gemisi çarpışmadan sonra durmadı ve polis küçük gezi teknesiyle çarpıştığının farkında olup olmadığını belirlemeye çalışıyor. Polis, geminin pruvasında sıyrıklar ve izler bulduktan sonra Heidelberg'in çarpışmaya karıştığına düşünüyor.

Hayatta kalan kişi ile aynı bölgede bir erkek kurbanın cesedi bulundu. Daha sonra polis nehrin aşağısında, Budapeşte'nin eteklerindeki bir köprünün yakınında bir kadın cesedi buldu.

Gemi geri dönüşüm piyasası sıkışmış durumda Gemi geri dönüşüm piyasası sıkışmış durumda

Budapeşte polisi dün kimliği belirlenemeyen bir kişinin gözaltında olduğunu bildirdi. Şahısların ölümünde su ulaşımını tehlikeye atma ve ihmal şüphesini araştırmak üzere cezai soruşturma başlatıldı.

2004 yılında inşa edilen Heidelberg, 20 yıldır nehirde faaliyet gösteriyor. Uzunluğu 357 feet (109 metre) olan gemi 110 yolcu ve 35 mürettebat kapasitesine sahip. Raporlar geminin İsviçre'ye ait olduğunu gösteriyor ancak şu anda nehir yolculuklarını kimin işlettiği belli değil. Gemi aslen Deilmann Cruises'a aitti ancak 2009 yılında başka bir Alman firması olan Nicko Cruises tarafından satın alınmıştı. Bu şirket ise 2023 sezonundan bu yana gemiyi işletmediğini bildirdi.

Acil durum servisleri bir düzine teknenin nehirde arama yaptığını, dronların ve ekiplerin nehir kıyısı boyunca çalıştığını bildirdi. Gece boyunca nehirde enkaz bulundu ve hasarlı gezi teknesi soruşturmanın bir parçası olarak bulunarak kıyıya çekildi.

Editör: Haber Merkezi