Deniz sevdalıları, Türkiye genelinde yılın ilk günü deniz kirliliğine dikkat çekmek için sahillerde buluşarak denize girdi. Antalya’da aralarında milli sporcuların da bulunduğu yaklaşık 10 kişilik profesyonel triatlon ve yüzme sporcusu, Konyaaltı Sahili’nde bir araya geldi. Grup, hazırlıklarını tamamladıktan sonra ‘denizleri kirletmeyelim’ sloganıyla koşarak denize girdi.

Temiz bir deniz için Türkiye geneli bir organizasyon yaptıklarını belirten triatlon antrenörü Zülfü Karabulut, "İstanbul'da Suadiye yüzücülerinin başlattığı bir etkinlik. Yeni yılın ilk gününü yüzmeyle geçirmek istedik. Yüzmeyle, sporla yapılan etkinliklerin olduğu bir yıl olsun istiyoruz" dedi.

Mudanya’da yük gemisi karaya oturdu Mudanya’da yük gemisi karaya oturdu

Triatlon yüzücüsü Güldenay Uruk da, "'Kirli denizde yüzmek istemiyoruz. Bundan sonra temiz denizde yüzmek istiyoruz' diye etkinlik başlatıldı. Denizin içinde her türlü şey var. Lastik, demir, beton, onun dışında balıkçıların oltaları ve bunlar balıklara çok zararlı. Balıkların ölümüne sebep oluyor. Naylon torba, her türlü plastik, hepsi denizde. Deniz bizim geleceğimiz, hayatımız. Lütfen denizlerimizi temiz tutalım" ifadelerine yer verdi.

Editör: Haber Merkezi