En ünlü denizaltı enkazı Titanik’i turistlere göstermek için dalış yapan turist denizaltısından uzun süre haber alınamıyor.

ABD Sahil Güvenlik Birimi’nin Twitter hesabındaki paylaşımda, Kuzey Atlantik’te kaybolan denizaltıda beş kişinin olduğu açıklandı.

Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı

6,4 metre uzunluğundaki denizaltıya irtibatın dalıştan 1 saat 45 dakika sonra kesildiğine işaret edilen açıklamada, son sinyalin pazar sabahı alındığı, dolayısıyla denizaltının 24 saatten daha uzun zamandır kayıp olduğu aktarıldı.

Denizaltıyı arama çalışmalarına ABD ve Kanada’dan ekipler katılırken, aramalar havadan ve denizden devam etti.

Araçta 70 ila 96 saatlik oksijen kaldı

Sahil Güvenlik’ten Tuğamiral John Mauger, kayıp denizaltının 96 saatlik ‘acil durum kabiliyeti’yle tasarlandığını söyledi.

Bu, acil bir durumda geminin 96 saatlik oksijen rezervine sahip olduğu anlamına geliyor.

Mauger, “Bu noktada 70 saat ile 96 saat arasında oksijen kaldığını tahmin ediyoruz” dedi.

Çok sayıda romana ve filme konu Titanik, 15 Nisan 1912’de buzdağına çarparak battı, 1514 kişinin ölümüne neden oldu. Yaklaşık 3 bin 800 metrede yatan Titanik’in enkazı, 1985 yılında Newfoundland bölgesinin 645 kilometre açığında deniz bilimci Robert Ballard tarafından bulunmuştu.

İngiliz milyarder Hamish Harding’in de denizaltıda bulunduğu açıklandı. Havacılık sektöründe hizmet veren Action Aviation’ın sahibi Harding’in üvey oğlu Brian Szasz, Facebook hesabındaki paylaşımda verdi bu bilgiyi. Ama hemen ardından o paylaşımı silerek, “Annem gizlilik nedeniyle paylaşımımı ve ilgili diğer paylaşımları silmemi istedi. Desteğiniz için teşekkürler” dedi.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi