Eski adıyla Havyard olarak bilinen Norveçli gemi teknolojisi grubu Eqva, Norveç'teki Havyard Leirvik tersanesini elden çıkarmak için bir anlaşma imzaladı.

Eqva ASA, Havyard Leirvik tersanesindeki hisselerinin (%100) yanı sıra iki yan kuruluşu Havyard Leirvik AS ve Havyard Leirvik Eiendom AS'yi 2,7 milyondolar net nakit karşılığında Tersan Tersanesi'ne satıyor.

Eğitim dalışında uyuşturucu ele geçirildi Eğitim dalışında uyuşturucu ele geçirildi

Eqva yönetim kurulu başkanı Even Matre Ellingsen yaptığı açıklamada, "Havyard Leirvik'in satışı, hem insani hem de finansal açıdan önemli kaynakların serbest kalmasını sağlayarak, Eqva'nın mevcut endüstriyel portföyünün daha da geliştirilmesine odaklanılmasını ve yeni yatırım fırsatlarının aranmasını sağlayacak" dedi.

Norveç'in devam eden en eski tersanelerinden biri olan Havyard, 1918'den beri Bergen yakınındaki konumunda gemi inşa ediyordu, ancak orta ölçekli bir tersane son yıllarda rekabet etmekte zorlandı. Ana grup, 2020'de altı siparişten sonra yeni inşaları sonlandırmayı, ardından kayıtları tamamlamayı ve onarım ve servis merkezi olarak küçültmeyi planladığını duyurdu. New Havyard Ship Technology olarak faaliyet gösteren tersanenin adı Havyard Leirvik olarak değiştirildi.

Editör: Haber Merkezi