Nakit alıcı GMS, gemi fiyatlarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. 

GMS'den yapılan açıklamada, "Armatörler ve nakit alıcılar gerileyen piyasanın peşine düşerken, geri dönüşümcüler de ekonomik zorlukların artmasıyla karşı karşıya. Yerel çelik levha fiyatları dibe vurmakla kalmadı, aynı zamanda para birimleri de önemli destinasyonlarda düşüşe geçti ve çeşitli gemi geri dönüşüm destinasyonlarında iş yapmak isteyen sektör oyuncuları için beklenmedik bir şekilde geri çekilmeye neden oldu" denildi.

Yaklaşan 'La Nina' ticaret düzenini etkileyecek Yaklaşan 'La Nina' ticaret düzenini etkileyecek

Bu arada, İsrail'in kuzeyde Hizbullah isyancılarına karşı düzenlediği saldırılar ve ABD güçlerinin güneyde/Kızıldeniz'de Husi isyancılarıyla çatışmaya girmesi ticari trafikte daha fazla gecikmeye yol açacağından, gemi mevcudiyetinin tesadüfi olarak darbe alması bekleniyor. Bu saldırıların hız kesmeden devam etmesi halinde, navlun oranlarının sabit kalması / artması beklenirken, saldırılar arzı daha da sıkıştırabilir ve potansiyel olarak küresel enflasyonu yükseltebilir.

Bu arada, seçim sonrası fiyatlar soğurken ve temmuz sonunda Hindistan bütçesinin açıklanmasına kadar Hindistan ekonomisinin karışıklık içinde askıda kalması bekleniyor. Alang'daki alıcılar Hindistan bütçesinin piyasanın yılın geri kalanında ve hatta önümüzdeki yıllarda nasıl bir yön izleyebileceğini göstermesini sabırsızlıkla beklediğinden, Hindistan'dan gelen teklifler son zamanlarda aşırı temkinli seyrediyor.

Bangladeş de yerel olarak birkaç LDT ünitesinden başka bir şey gelmediği ve yakıt vergilerindeki artış nedeniyle gemi fiyatları düştüğü için suskunluğunu koruyor. Tüm bunlar yerel endüstrinin aleyhine işliyor.

GMS'nin açıklamasında "Haftanın tek parlak noktası, bu hafta birkaç özel satış haberinin ortaya çıkmasıyla, zor durumdaki Pakistan piyasası için bir tür canlanma oldu. Her ne kadar Gadani, Alang ve hatta Chattogram ile aynı rekabetçi seviyede olmasa da, daha düşük teslimat maliyetleri arayan ve belirli mürettebat uyruklarına sahip, coğrafi olarak konumlanmış bazı gemiler için bu tür ünitelerin Gadani kıyılarına gitmesi ve karaya oturma gelgitleriyle mücadele etmemesi daha olası görünüyor" ifadelerine yer verildi.

Editör: Haber Merkezi