Ayvalık adalarında mültecilerden kalan 7 botun enkazı çıkarıldı Ayvalık adalarında mültecilerden kalan 7 botun enkazı çıkarıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük savaş gemisi, yerli ve milli üretim TCG Anadolu, İzmir Alsancak Limanı’na geldi. Dün sabah saatlerinde İzmir Körfezi’ne bir askeri gemi eşliğinde giriş yapan TCG Anadolu, ardından römorkörler ile Alsancak Limanı’na demirledi. Ziyarete açılan gemide Türkiye’nin milli ana muharebe tankı Yeni Altay da yerini aldı. Kısa süre önce testler için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen Yeni Altay tankı, TCG Anadolu ile birlikte İzmirlilere sergilenmek üzere hazırlandı. Gemide Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA’nın yanı sıra Türk savunma sanayisinin geldiği noktayı gösteren araç ve mühimmatlar da gösterime sunuluyor.

Dünyaya mesaj

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TCG Anadolu’yu Alsancak Limanı’nda ziyaret etti. Kasapoğlu’na ziyareti sırasında Vali Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir milletvekilleri ve adayları da eşlik etti. Yerli otomobil Togg ile Alsancak Limanı’na gelen Kasapoğlu, “İzmir, Kuvayımilliye şehri. Düşmana ilk direnişin sembolü İzmir. O yüzden Alsancak Limanı’nda bu şaheser, hakikaten ayrı bir gururla tüm dünyaya mesaj veriyor” dedi.

Biz de bu gururu yaşamaya geldik

TCG Anadolu’yu ziyaret etmek isteyen çok sayıda vatandaş, Alsancak Limanı’na geldi. Ziyaretçilerden Harun Çap, savaş gemisinin düşmanlar için caydırıcı bir güç olduğunu söyleyerek, “Milletimizi gururlandıran bir gemi, o gururu yaşamaya geldik.” diye konuştu. Ahmet Kerem Gencer adlı öğrenci de ilk defa çok büyük bir gemi gördüğü için çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Gemide gördüklerimi yarın arkadaşlarıma anlatacağım.” dedi. Abdurrahman Bulduk da TCG Anadolu’nun İzmir’e geldiğini duyunca sabahın erken saatlerinde limana koştuğunu söyleyerek, “Tarifsiz bir gurur.” ifadelerini kullandı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi