TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi (LHD)’nin, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine alınması sebebiyle resmi tören düzenlenecek. Şu an için 8 Nisan’da düzenlenmesi beklenen törenle birlikte TCG ANADOLU, resmen Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil edilmiş olacak. Öte yandan bu yıl içerisinde, TCG İSTANBUL Firkateyni ile TCG PİRİREİS Denizaltısının da envantere gireceği açıklanmıştı.

Aziz Yıldırım'ın şirketi Kazakistan'da savaş gemisi üretecek Aziz Yıldırım'ın şirketi Kazakistan'da savaş gemisi üretecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Projesi kapsamında inşa edilen TCG ANADOLU, esasında geçtiğimiz aylarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmişti. Ön kabulleri gerçekleştirilen TCG ANADOLU’nun, nihai kabul faaliyetlerinin de resmi tören düzenleneceğine göre gerçekleştiği söylenebilir. İspanya ile Türkiye tarafından ortaklaşa geliştirilen TCG ANADOLU ile birlikte Türk Donanması; ilk kez bir deniz platformunda, ikiden fazla hava aracı konuşlandırabilme kabiliyetine erişmiş olacak.

Öte yandan TCG ANADOLU LHD’de kullanılacak Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)’nda da ilk teslimatlar çok kısa süre önce gerçekleştirildi. FNSS tarafından geliştirilen ve çok özel bir tasarıma sahip olan ZAHA’lar, hem denizde hem de karada hareket ederek çıkarma harekatlarında görev alacaklar.

TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadasının kuzeyi, Hindistan’ın batısı) ile Atlantik Okyanusu (Avrupa’nın batısı, Afrika’nın kuzeybatısı)’nda kullanılabilecektir.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacaktır.

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçaklarında konuşlanabileceği TCG ANADOLU ile Türkiye Cumhuriyeti bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecektir. TCG ANADOLU, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecektir.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi