İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı, DTO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Şube Başkanları ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. Meclis Başkanı Başaran Bayrak başkanlığında yapılan toplantı ilk gündem maddeleri olan Mayıs ayı toplantı zabıtlarının görüşülüp onaylanması ve nisan ayı fasıllar arası aktarım talepleri ile nisan ayı mizanının görüşülüp onaylanması ile başladı.

"Evyapport'taki kaza nedeniyle yeni rota arayışı kaçınılmaz" "Evyapport'taki kaza nedeniyle yeni rota arayışı kaçınılmaz"

Mayıs ayı faaliyet raporunun video sunumunun ardından açılış konuşmasını İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran yaptı. Konuşmasına 28 Mayıs tarihinde gerçekleşen ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimde yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ı tebrik ederek başlayan Kıran, “Yeni dönemde sağlık ve başarılar diliyor, seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. Konuşmasına yeniden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanlığına seçilen Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu tebrik ederek devam eden Kıran, “Bu süreçte bende yönetim kurulunda Odamızı temsilen yine başkan yardımcısı olarak görev aldım. TOBB çatışı altında hem denizciliğimizin hem de Türk iş dünyasının gelişimi ve ilerlemesi için çalışmalar yapmaya devam edeceğim” dedi.

En önemli gündem ekonomi

Seçim gündeminin sona ermesiyle ekonominin ülkenin en önemli gündem maddesi haline geldiğini belirterek devam eden Kıran, “Ülke olarak potansiyelimizi hızla ortaya çıkarmak ve daha da arttırmak için sürdürülebilir büyüme ortamını kararlı bir şekilde yaratmalıyız. Düşük ve kalıcı enflasyon sürdürülebilirliğin en önemli koşullarından biridir. Bu çerçevede gerekli tüm araçları kullanarak mücadele etmek önemli. Rekabet gücümüzü arttıracak, iş ortamımızı geliştirecek her türlü ekonomi ve ekonomi dışı reformu ortaya koymak ve tamamlamak ülkemizi hızla yukarı çekecek” dedi.

Küresel deniz ticareti yüzde 2.7 arttı

Denizcilik piyasalarını değerlendiren Kıran, “Küresel deniz ticareti, petrol, gaz, demir cevheri, tahıl ve otomotiv ticareti dahil olmak üzere 2023 yılına güçlü bir başlangıç yapması ve Çin’in güçlü talebiyle ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 2.7 artış gösterdi. 2023 yılı büyüme tahmini yüzde 1.6 olarak güncelliğini koruyor” diye konuştu.

‘Kruvaziyer gemilerle 1,5 milyon turist bekliyoruz’

Turizme ilişkin değerlendirmelerle devam eden Kıran, “Ülkemiz geçen yıl dünyada en çok turist çeken üçüncü ülke oldu. Geçtiğimiz yıl Rusya-Ukrayna Savaşı, küresel ekonomideki enflasyonist baskı ve durgunluk gibi etkilere rağmen yaklaşık 51,5 milyon turisti ülkemizde ağırladık. Yeni sezona da umut veren rezervasyon talepleriyle giriyoruz. 2023 yılı turizm hedefleri kapsamında 60 milyon turist bekliyoruz. Limanlarımıza gelmeyi planlayan kruvaziyer gemi ve yolcu sayısının da yaklaşık 1,5 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz. Umutla başladığımız turizm sezonunun beklentilerimizin üzerinde bir dolulukla geçmesini, üyelerimize bereket ve hayırlı kazançlar getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘Uyum ve en az kayıp öncelikli hedefimiz’

Sektörün en önemli gündem maddelerinden biri olan ‘yeşil dönüşüme’ de değinen Kıran, şöyle devam etti: “Avrupa Birliği (AB) uygulama aşamasına doğru adımlarını atmaya devam ediyor. Geçen yıl 19 Aralık’ta deniz taşımacılığı faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonların da AB Emisyon Ticaret Sistemine (ETS) dahil edilmesi kabul edilmişti. 16 Mayıs tarihi ile AB Emisyon Ticaret Sistemi revizyonu, Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması AB’nin resmi gazetesinde yayınlanarak son halini aldı ve 1 Ocak 2024’ten itibaren uygulanmaya başlayacak. Yeni bir dönem başlıyor. Alınan düzenleme ile ticari amaçlarla kargo veya yolcu taşımacılığı yapan 5 bin groston ve üzeri gemilerin son uğradıkları limandan AB üyesi devletlerin yetki alanında bulunan bir limana ve bir üye devletin yetki alanında bulunan bir limandan bir sonraki uğraklarına kadar olan seferlerinde, ayrıca bir üye devletin yetki alanında bulunan limanlar arasında gerçekleştirecekleri seferleri sırasında saldıkları sera gazı emisyonları Avrupa Birliği ETS kapsamına alınmaktadır. Öte yandan 1 Ocak 2025 itibaren bu düzenleme 400 ila 5 bin groston arasındaki genel kargo gemileri için de geçerli olacak ve bu tonaj aralığında olan gemilerin yapacakları seferler AB İzleme, Raporlama ve Doğrulama Sistemi kapsamına dahil edilecektir. Bu gemilerin ETS’ye dahil olmaları ise AB raporu ile daha sonra değerlendirilecek. Gemi sahibi şirketler ETS’ye göre sorumlu olacaklar. Kira sözleşmeleri ile gemi işletmecileri veya kiracıların da bu emisyon izin bedelleri talep edebileceklerdir. İki veya daha fazla uyumsuzluk durumunda gemilerin limanlara girişlerinin yasaklanması veya tutulmalar olabilecek. Armatörlerimizin bu konuyu günlük hayatlarının bir parçası gibi takip etmeleri gerekiyor. AB ETS mevzuatının kısa ve uzun dönemde değerlendirilmesi tüm üyelerimiz açısından büyük önem taşıyor. Ek raporlamalar gemilerin enerji verimliliğinin arttırılarak emisyonların azaltılması yoluyla rekabet avantajı elde etme limanlarımız açısından aktarma limanları konumunun değerlendirilmesi, idare açısından da ülkemizin benzer bir ETS sistemi kurması gibi birçok bileşeni bulunuyor. Sürece uyum sağlamak ve en az kayıpla çıkmak en öncelikli hedefimiz olmalıdır.”

DTO, İskenderun Arsuz’da depremzedeler için ev inşa edecek

Konuşmasının sonunda 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından bölgenin tekrar yaşanır hale gelmesini sağlamak ve yerlerini terk etmek zorunda kalan insanları evlerine döndürmek için TOBB tarafından 1 Nisan’da başlatılan ‘El verin ev yapalım’ kampanyası ile ilgili son aya girildiğine dikkat çeken Kıran, “Bizim DTO olarak inşaatı yapacağımız yer belirlendi. Prensip anlaşması yapıldı. İskenderun Arsuz’da yapacağız. Gücümüzün yettiği kadar en iyisini yapmaya çalışacağız. Fazladan bir daire yapsak bir daire daha yapmış oluruz. Arsanın imar işlemleri devam ediyor. Akabinde ihale yapılacak ve maliyeti de ortaya çıkacak. Sizden isteğim ne kadara mal olacağını beklemekten ziyade yapabildiğiniz kadar yardımı Odamızın açmış olduğu yardım hesabına göndermenizdir” ifadelerini kullandı.

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi