Sudan ordusunun üst düzey komutanlarından Yasir el-Ata dün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Rusya'nın silah ve mühimmat sağlama karşılığında Kızıldeniz'de bir yakıt ikmal istasyonu kurmak istediğini ve bu konudaki anlaşmaların yakında imzalanacağını bildirdi.

Çin, limanlardaki yasadışı uyuşturucu sevkiyatını engelliyor Çin, limanlardaki yasadışı uyuşturucu sevkiyatını engelliyor

Sudan Egemenlik Konseyi üyesi ve Ordu Komutanı Yardımcısı olan el-Ata, Al Hadath TV'ye yaptığı açıklamada, “Rusya bize silah ve mühimmat sağlama karşılığında Kızıldeniz'de bir yakıt ikmal noktası talep etti” ifadesini kullandı.

El-Ata ayrıca, Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın ‘yakında Rusya ile anlaşmalar imzalayacağını’ da sözlerine ekledi.

İki ülke eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir döneminde bir deniz üssü kurulması için anlaşma imzalamış, ancak ordu komutanları daha sonra planın gözden geçirildiğini ve hiçbir zaman uygulanmadığını söylemişti.

Batılı diplomatlara göre Rusya, bir yıldır Sudan ordusuyla savaş halinde olan ve Rus özel askeri grubu Wagner ile de bağları bulunan Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) ile de daha önce ilişkiler geliştirdi.

Kaynak: Independent Türkçe

Editör: Haber Merkezi