Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ESÜHİB) Başkanı Bedri Girit, 2000’li yılların başından itibaren ihracatın yıldız sektörlerinden biri olduklarını, 22 yıldır her yıl ihracatlarını artırarak 2022 yılı sonunda 4 milyar 66 milyon dolara ulaştıklarını, 2023 yılı için ortaya koydukları 3,5 milyar dolarlık ihracat hedefini bir yıl öncesinden 566 milyon dolar geçmeyi başardıklarını, 2026 yılı için 5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini aktardı.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan ESÜHİB 2022 yılı mali genel kurul toplantısında konuşan Girit, “4 milyar 66 milyon dolar ihracatımıza su ürünleri sektörü 1 milyar 637 milyon dolarlık ihracatla en büyük katkıyı sağladı. Su ürünleri sektörünü 1 milyar 492 milyon dolarlık ihracatla kanatlı eti ve yumurta sektörü takip etti. Kanatlı eti 1 milyar 95 milyon dolar ihracat yaparken, yumurta ihracatımız 397 milyon dolar; süt ve süt ürünleri sektörümüz ise; 505 milyon dolar ihracat performansı gösterdi. Bal sektörü Türkiye’ye 45 milyon dolar kazandırırken, diğer ürünlerin ihracatından 383 milyon dolar döviz elde edildi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği olarak da 1,6 milyar dolar ihracatla sektörümüzün toplam ihracatından yüzde 39 pay aldık ve en çok ihracat yapan birlik olmayı sürdürdük” şeklinde konuştu. 

Ege’nin 2026 hedefi 2 milyar dolar

Dünya mutfaklarının 3 öğün protein ihtiyacını gidermek için çalıştıklarının altını çizen Başkan Girit, “2026 yılı için sektörümüz Türkiye geneli ihracat hedefi 5 milyar dolar iken, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğimiz olarak bu hedefe 2 milyar dolar katkı sağlamak istiyoruz. Bu amaçla sektörlerimizi tanıtmak için su ürünleri, kanatlı etleri ve bal sektöründe tanıtım filmlerimizi tamamladık. Yurtdışı fuar, ticaret heyetleri, sektörel toplantılar vb.) gösterimini sağlıyoruz. Süt ve süt ürünleri sektöründe de tanıtım filmi için çalışmalara başladık. Yurtdışına Türk balıklarını tanıtmak için sosyal medyada yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Uzakdoğu ve ABD pazarlarında TURQUALITY projeleri sürdürüyoruz. Uluslararası ve ulusal sektörel kuruluşlarda ülkemizi temsil ediyoruz. Önümüzdeki 3 yılda da yoğun bir şekilde fuar, ticaret heyeti, alım heyeti, URGE projelerine devam edeceğiz.”

Yeni URGE Projesi geliyor

Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle; ihracatçı firmaların kümelenerek yetkinliklerinin artırıldığı, ortak hareket etme kültürü kazandıran, hedef pazarlara yönelik ticaret heyeti organizasyonları yapmaya olanak sağlayan Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Projelerini (URGE) Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği gündemine aldı.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Dünyanın her noktasına ulaşım sağlayacak kapasitedeki su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerindeki Türk Firmalarının hedef pazarlara tanıtılması amacıyla bir UR-GE Projesi için çalışmalara başladıklarını da genel kurul katılımcılarıyla paylaştı.

ESÜHİB ormanı büyüyor

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin sürdürülebilirlik eksenli sürdürdüğü çalışmaları da paylaşan Başkan Girit, son 3 yılda İzmir ve Afyon’da 2 koruluk oluşturduklarını, ihracatın yıldızı olan firmalar adına binlerce fidanı toprakla buluşturduklarını, 2022 yılında da ihracatın yıldızı olan firmalar için bin fidanı toprakla buluşturacaklarını kaydetti.

Koruluk oluşturma yanında, su ürünleri sektörü özelinde karbon ayak izi konusunda sektörün karbon salınımını azaltmak konusunda farkındalık yaratmak için Ege Üniversitesi ile iş birliği gerçekleştirdiklerini de aktaran Girit, “Kanatlı, süt ve bal sektöründe de sürdürülebilirlik mottosu içerisinde karbon ayak izi ölçüm çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Konak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonunda yürütülen “Atıksız Körfez Dönüşen Gelecek Projesi”ne de destek sağladık” şeklinde konuştu.

Depremin yaralarını sarmak için seferber olduk

Türkiye’yi yasa boğan 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında depremin derin yaralarını sarmak için Türkiye’deki her kurum gibi harekete geçtiklerini de belirten Girit, Birlik olarak 500 bin TL’lik ayni yardımda bulunduklarını, üyelerinin ise tüm olanaklarıyla deprem bölgesine yardım seferberliğine girdiğini, önümüzdeki süreçte de yardımlarının devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Mali Genel Kurulu’nda birliğin 2023 yılı bütçesi 48 milyon TL olurken, 2023 yılı iş programı da kararlaştırıldı. 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2022 yılında gerçekleştirdiği 1,6 milyar dolarlık ihracatın 1,35 Milyar dolarlık büyük dilimini gerçekleştiren 25 firma için oluşturulan korulukta dikilen fidanların sertifikaları genel kurul toplantısı sonrasında firma temsilcilerine takdim edildi. 

ESÜHİB Koruluğunun oluşturulmasına büyük destek veren Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Haluk Taktak’a EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve ESÜHİB Başkanı Bedri Girit teşekkür plaketleri verdi. 

Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, ESÜHİB Yönetim Kurulu’nun koruluk için Bolvadin’i seçmesinden dolayı teşekkür ederken, Bolvadin’in tarihi ve doğal güzelliklerini simgeleyen bir plaketi ESÜHİB Başkanı Bedri Girit’e takdim etti ve ESÜHİB üyelerini Bolvadin’e davet etti. 

Balıkçılığın Renkli Dünyası: Başlangıçtan Uzmanlığa Balıkçılığın Renkli Dünyası: Başlangıçtan Uzmanlığa

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin Bolvadin’deki koruluğunda; Su ürünleri sektöründe Türkiye’nin ihracat yıldızları; “KLC GIDA ÜRÜNLERİ İTH.İHR.VE TİC.A.Ş., GÜMÜŞDOĞA SU ÜRÜNLERİ ÜRETİM İHRACAT VE İTHALAT ANONİM ŞİRKETİ, AGROMEY DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, NOORDZEE SU ÜRÜN.İHR.SAN.VE TİC.A.Ş., SÜRSAN SU ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, ILKNAK SU UR.SAN.VE TIC.A.S., ÖZSU BALIK ÜRETİM ANONİM ŞİRKETİ, KOPUZMAR SU ÜRÜNLERİ SAN.VE DIŞ TİC.A.Ş., TUMAY SEAFOOD EXPORT İMPORT DIŞ TİCARET SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, YAŞAR DIŞ TİC.A.Ş.” için 360 fidan dikti.

Türkiye’nin 2022 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 492 milyon dolarlık kanatlı eti ihracatına büyük katkı sağlayan “GEDİK TAVUKÇULUK VE TARIM ÜRÜNLERİ TİCARET SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ, ABALIOĞLU LEZİTA GIDA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ, KESKİNOĞLU TAVUKÇULUK VE DAMIZLIK İŞLETMELERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, RDM İÇ VE DIŞ TİCARET MÜMESSİLLİK LİMİTED ŞİRKETİ ve DÜNYA FOOD İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ” kanatlı sektöründen ESÜHİB koruluğunda yer alan firmalar oldular. 

Yumurta ihraç ederek Türkiye’ye en çok döviz kazandıran, “OYTUN PAZARLAMA YUMURTA SANAYİ DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, GÜRES TAVUKÇULUK ÜRETİM PAZARLAMA VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, EKTAV TAVUKÇULUK YEM SANAYİ HAYVANCILIK TARIM ÜRÜNLERİ GIDA LOJİSTİK İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ., PLURİTON HAYVANCILIK GIDA SANAYİ İTHALAT İHRACAT VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ve KESKİNOĞLU TAVUKÇULUK VE DAMIZLIK İŞLETMELERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ” ESÜHİB Koruluğuna 160 fidanla katıldılar.

Süt ve Süt Ürünleri Sektöründe; “YAŞAR DIŞ TİC.A.Ş., MİLK ACADEMY GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, MURATBEY GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, GÜRSÜT BESİCİLİK GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, BALIKESİR ONUR SÜT VE PETROL ÜRÜNLERİ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ” firmaları 2022 yılı ihracat performanslarıyla, EİB Koruluğunda 160 fidanla yer alma hakkı kazandılar.

Türkiye’nin ihracatında niş sektörlerden biri olan bal sektörünü temsilen; “MANAVLAR GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, EGE NKM GIDA SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, DOĞA ARI ÜRÜNLERİ GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ., HASAN UZUN ÜNAL TOPTAN GIDA ÜRÜNLERİ TİCARETİ ve TURTAŞ İTHALAT VE İHRACAT ANONİM ŞİRKETİ” EİB Koruluğu’nun 160 fidanla büyümesine yaptıkları ihracatla katkı sağladılar.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi