Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Polonya Donanması’nın modernizasyonu kapsamında ilk radyo-elektronik keşif gemisinin omurgasının atıldığını duyurdu. Bakan Błaszczak resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Donanmanın modernizasyonu yavaşlamıyor. İlk radyo-elektronik keşif gemisinin DELFIN omurgası Gdańsk’ta atıldı. Alman Enigma kodunu kırmaya katkıda bulunan seçkin matematikçinin onuruna ORP Jerzy Różycki olarak adlandırılacak” dedi.

Kasım 2022’de Polonya Savunma Bakanlığı Silahlanma Kurumu, Polonya Donanması için DELFIN projesi kapsamında iki adet Sigint (Signal Intelligence) radar keşif gemisinin tasarımı, üretimi ve desteği için İsveç merkezli Saab şirketi ile bir sözleşme imzalamıştı. İki taraf arasında yapılan anlaşmanın toplam tutarı ise 620 milyon dolar değerinde. Polonya, Teknik Modernizasyon Planı (PMT) kapsamında bu radyo-elektronik keşif gemilerini tedarik etme kararı almıştı.

Saab Kockums AB, her iki geminin tasarım ve üretiminden sorumlu ana yüklenicidir. Alt yüklenici ise işletmeye hazır gemilerin inşasından ve tüm HAT ve deniz SAT testleri de dahil olmak üzere gerekli tüm testlerin gerçekleştirilmesinden sorumlu olan Remontowa Shipbuilding. Tasarım alt yüklenicisi ise Polonya Gdynia’daki MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd.’dir.

Nisan 2022’de DELFIN programı kapsamında ilk geminin inşası için metal sacların törensel kesimi gerçekleşti. İnşa edilen iki keşif gemisinin ilkinin 2026 yılının sonuna diğerinin ise 2027 yılında Polonya Donanması’na teslim edilmesi planlanıyor. İnşa edilen gemilerden birisinin adı ORP Jerzy Różycki diğer geminin adı ise ORP Jaskółka olacak.(defenceturk)

İnşa halindeki kruvaziyer Çanakkale Boğazı'ndan geçti İnşa halindeki kruvaziyer Çanakkale Boğazı'ndan geçti

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi