Drewry'nin Dünya Konteyner Endeksi (WCI) bu hafta Şangay-Rotterdam ayağını haftalık %20 artışla 40 ft başına 3.709 dolara yükseltirken, Xeneta XSI seviyesi olan 3.716 dolara paralel olarak haftalık %15 artış gösterdi.

CMA CGM'den navlunda düşüş beklentisi CMA CGM'den navlunda düşüş beklentisi

Bu arada, WCI'ın Şangay-Cenova ayağı %16 artışla 40 ft başına 4.295 dolara yükseldi.

Spot fiyatlar yükselmeye devam ederken, Asya'daki kapasite daralmaya devam ediyor ve bu da nakliyecilerin kontrat yükleri yerine daha yüksek ücretli olan FAK (genel kargo) yüklerini seçmesine olanak sağlıyor.

Geçtiğimiz hafta The Loadstar, Maersk'in yarından itibaren Asya'dan Kuzey Avrupa'ya 40ft başına 1.500 dolarlık pik sezon ek ücreti (PSS) uygulayacağını bildirmişti, ancak kaynaklar yeni PPS fiyatlandırmasının çoktan uygulanmaya başladığını öne sürüyor.

The Loadstar'a konuşan bir nakliyeci kaynağı, “Taşıyıcılarımız henüz fiyatları düşürmedi, ancak tahsisatımızı yarıya indirdiler ve Dalian'dan 40ft PSS başına 1.400 dolar eklediler” dedi.

Bu haftaki Loadstar Podcast'te konuşan Sand, kontratlı birçok nakliyecinin taşıyıcılar tarafından yeni ek ücretler uygulanmasını bekleyebileceğini açıkladı.

Sand “Şu anda konteyner taşımacılığında en yoğun sezon mu olmalı?” diye sordu ve “Tam tersine. Ancak Maersk'in Mayıs ayında uygulanmak üzere en yoğun sezon ek ücretlerini artırdığını gördük, yani oyunun adı bu: doğru ek ücreti, nakliyecilerle yaptığınız yasal sözleşmeye uygun olanı bulun ve sonra sıkı bir şekilde bastırın” diye açıkladı.

Ancak durum tek tip bir tablo çizmekten çok uzak. Bir nakliyeci, NAC sözleşmelerinde gerçek tahsisat kesintilerinin henüz kendilerine bildirilmediğini ve üzerinde anlaşılan oranların geçerli olmaya devam ettiğini, ancak “bu rezervasyonların teyit edilmesinin zor olduğunu” belirtti.

Bir başka nakliyeci ise, taşıyıcıların kapasiteyi dikkatli bir şekilde manipüle etmelerinin yanı sıra, hacimleri yukarı çeken şeyin gerçek talep olduğunu öne sürerek, “İster kontrat, ister spot veya FAK piyasalarında olsun, Avrupa'ya konteyner rezervasyonu yaptırmak şu anda kesinlikle zor. Şu anda taşıyıcıların kontrolünde bir piyasa söz konusu ve tüccarlarla ithalatçıların buna ayak uydurması gerekiyor” diye konuştu.

Bununla birlikte, kaynaklar ticarette “Mayıs ayının ikinci yarısında önemli fiyat artışları” görülebileceğini belirtti ve haziran ayına kadar Asya-Kuzey Avrupa'da 40 ft başına 5.000 dolara ve Asya-Akdeniz'de 5.400 dolara ulaşabileceklerini öne sürdü.

Sand, bu tür bir piyasa hareketinin birçok müşterinin yoğun sezonun erken gelmesini ummasına yol açacağını öne sürdü.

Sand, “Bazıları çok zorlu bir üçüncü çeyreğe hazırlanıyor gibi görünüyor, çünkü geleneksel olarak çok düşük bir çeyrekte bu gibi fiyatlar ve kapasitede bir sıkışma olursa, talep gerçekten üçüncü çeyrekte yığılırsa ne olur? Oranlar gerçekten tekrar yükselir, hatta ocak ortasında zirve yaptıkları seviyenin bile üzerine çıkabilir” ifadelerini kullandı. 

XSI'ın Asya-Kuzey Avrupa hattında bu yıl şimdiye kadarki en yüksek fiyat 22 Ocak'ta 40 ft başına 4.857 dolar oldu.

Asya-Kuzey Amerika ticaretinde de spot fiyat artışları aynı derecede güçlü oldu; XSI transpasifik ticareti %145 artışla 40 ft başına 3.754 dolara yükselirken, WCI Şangay-New York ayağı %116 artışla haftayı 40 ft başına 5.089 dolardan tamamladı.

Kaynak: theloadstar.com

Editör: Haber Merkezi