ABD, Husilere ait 3 gemiyi imha ettiğini açıkladı ABD, Husilere ait 3 gemiyi imha ettiğini açıkladı

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) kurumu , Somali'nin Merca kentinin 420 deniz mili güneydoğusunda bir ticari gemiye çıkıldığı ihbarını aldı. UKMTO'nun açıklamasında, iki küçük tekneden bilinmeyen sayıda yetkisiz kişinin gemiye bindiği bildirildi.

ATALANTA (Avrupa Birliği Deniz Gücü) Operasyonu'ndan yapılan açıklamada geminin Liberya bandıralı Basilisk adlı genel kargo gemisi olduğu ve Somali'nin Mogadişu kentinin yaklaşık 380 deniz mili doğusunda kuzeye doğru seyrederken saldırıya uğradığı belirtildi.

Bölgede bulunan bir ATALANTA savaş gemisi saldırıya ilk müdahale eden gemi oldu ve EUNAVFOR ATALANTA "bu uyarıya etkin ve hızlı bir şekilde yanıt vermek için uygun adımları attığını" açıkladı.

Somalili korsanlar 2008 ve 2018 yılları arasında faaliyet göstermiş, ancak geçen yılın sonlarına doğru Yemen'deki Husi milislerinin Kızıldeniz ve diğer yakın sulardaki insansız hava aracı ve füze saldırıları nedeniyle faaliyetler yeniden başlayıncaya kadar büyük ölçüde durgunlaşmıştı.

Editör: Haber Merkezi