Denizcilik ve Liman İdaresi, Singapur yerel medyası CNA'ya yaptığı açıklamada, Hollanda bandıralı tarama gemisi Vox Maxima'nın çarptığı Singapur bandıralı Marine Honour'un armatörünün petrol sızıntısının kontrol altına alınması ve temizlenmesi için yapılan masraflardan ve altyapıya verilen zarardan sorumlu olduğunu söyledi.

Daha önce liman idaresi, Vox Maxima adlı tarama gemisinin Pasir Panjang Terminali'nde Marine Honour'a çarpmadan önce ani bir motor ve dümen kontrolü kaybı yaşadığını belirtmişti.

Bu durum geminin petrol kargo tanklarından birinin patlamasına ve denize akaryakıt dökülmesine neden oldu. Petrol, Singapur çevresindeki plajlara ve parklara ve ayrıca Sentosa adasına taşındı.

Olay, Singapur genelinde yoğun bir temizlik çalışmasına yol açmış, işçiler 3.400 metrelik bariyerler yerleştirmiş ve gelgit ve rüzgar koşullarının tahmini modellemesine ve drone ve uydu görüntülerine dayanan denizdeki petrol kurtarma operasyonları başlamıştı.

Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı

Ulaştırma Bakanı Chee Hong Tat Facebook'ta yaptığı açıklamada liman idaresinin gemiden başka sızıntı olmadığından emin olduğunu ve kazanın meydana geldiği geçen cuma günü dökülen petrolü arıtmak için dağıtıcı madde püskürttüğünü söyledi. Chee, olayın liman sıkışıklığından kaynaklanmadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Reuters

Editör: Haber Merkezi