Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından Marmara Denizi’nde öğle saatlerinde başlayan lodos etkisini sürdürüyor. Lodos fırtınasından dolayı denize açılamayan Tekirdağ’daki küçük balıkçı tekneleri, rıhtımda fırtınanın geçmesini bekledi.

Denizlerde uluslararası taşımacılık yapan çok sayıda büyük gemi de Tekirdağ açıklarında demirledi.  

Meteorolojinin kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle 'sarı' kodlu uyarıda bulunduğu turizm şehri Antalya’da da, fırtına ve sağanak yağmur hayatı durma noktasın getirdi. Şiddetli yağmur dolayısıyla yollar göle dönerken, ilerlemek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşadı. Bir evin çatısı yola uçarken, balıkçı pazarında ise bir anda bastıran yağmur karşısında esnaf zor anlar yaşadı.

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü, Antalya’yı şiddetli yağmur ve fırtınaya karşı ‘sarı’ kodlu uyarmıştı. Uyarıda rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 kilometre/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Diğer taraftan şehir merkezi ve ilçelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum riski, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması konusunda uyarı yapıldı.

Fırtına ve yağmur etkisini gösterdi

Yapılan uyarıların ardından beklenen fırtına ve sağanak yağmur öğle saatlerinde etkisini göstermeye başladı. Kaleiçi yat limanında bağlı tekneler fırtına nedeniyle sallandığı görüldü. Yat limanını dalgalardan koruyan dalgakıran ise fotoğraf ve özçekim yapmak isteyenlerin uğrak yeri oldu. Sağanak yağmur ise hayatı durma noktasına getirdi. Yağmur dolayısı ile yollar adeta göle döndü. Birçok vatandaş yolda ilerlemekte zorlandı.

Çatı yola uçtu, esnaf hazırlıksız yakalandı

İstanbul Boğazı'nda arızalanan gemi sürüklendi İstanbul Boğazı'nda arızalanan gemi sürüklendi

Sağanak yağmur dolayısıyla denizin kıyı kesimlerinin renk değiştirdiği görüldü. Altınova Mahallesi'nde bir evin çatısı ise yola uçtu. Balıkçı pazarında bir anda bastıran yağmur karşısında esnaf zor anlar yaşadı. Antalya Valiliğinden yapılan açıklamada fırtınanın pazartesi günü gece ilk saatlerde etkisini kaybetmesi beklendiği ifade edildi.

Editör: Haber Merkezi