Denizcilik endüstrisi, yeni gemi inşası için tercih edilen alternatif yakıt olarak hızla ortaya çıkan metanolün hızla benimsenmesine devam ediyor. En son örnek, enerji ve telekomünikasyon endüstrileri için Norveçli bir açık deniz ve deniz altı kurulum yüklenicisi olan Cecon Contracting'den geliyor ve "çığır açan son teknoloji kablo döşeme gemisi" için bir inşaat sözleşmesi imzaladığını bildirdi.

 

Eşsiz gemi, metanol yakıtlı bir ana enerji santralini depolama pilleriyle birleştirecek. Gemi, Cecon'un mühendislik ekibiyle birlikte Norveçli NSK Ship Design tarafından tasarlandı. Türkiye'deki Sefine Tersanesi'nde inşa edilecek ve 2025'in 1. çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor. Projeyi SpareBank 1 Nord-Norge finanse etti.

 

Cecon, ortaklarıyla birlikte, açık deniz endüstrilerini desteklemek için yeni geminin inşası için bir anlaşma imzaladı. Tasarımın, tipik açık deniz rüzgar hizmetleri ve açık sularda çalışabilme özelliğine sahip hafif inşaat işleri için hazırlandığını bildiriyorlar.

 

Cecon, "Ana tasarım hedeflerinden biri, gemi kapasitelerinden ödün vermeden modern, çevre dostu bir kablo gemisi geliştirmek olmuştur" dedi. "Gemi, metanol çift yakıt sistemi ve hibrit enerji depolama için bir pil paketi ile teslim edilecek."

 

NSK, metanol/pil tahrik sistemine sahip geminin “yeşil profilinin” emisyonları yüzde 75'e kadar azaltacağını bildirdi. Gemi, 1500 kWe'lik dört üniteden oluşan metanol jeneratörü ile 700 metreküp metanol kapasitesine sahip olacak. Gemi, 328 fit uzunluğunda olacak ve 10.000 fit kareden fazla güverte alanına ve 70 tonluk bir vince sahip olacak. Cecons modüler güverte üstü kablo depolama tankına ek olarak, 100 kişiye kadar konaklama ve güverte altı depolama tankında 2.800 ton kablo kapasitesine sahip olacak.

 

Çin'in inşa ettiği yapay zekalı konteyner gemisi deneme seferine çıktı Çin'in inşa ettiği yapay zekalı konteyner gemisi deneme seferine çıktı

Şirketler, çok yönlü bir çalışma platformu geliştirmek için kapsamlı operasyonel deneyimin uygulandığını ve geminin kablo döşemediği zamanlarda açık deniz endüstrisinin diğer segmentlerinde çalışmasına izin verdiğini söyledi. Cecon'un web sitesi, demirleme, kablolama ve inşaat için mevcut sekiz gemilik bir filoyu yansıtıyor. Yeni geminin endüstri için yarının zorluklarına benzersiz bir şekilde hazır bir model olmasını beklediklerini belirttiler.

 

DNV baş danışmanı Martin Christian Wold geçtiğimiz günlerde Ekim ayında ilk kez metanol yakıtlı gemiler için inşaat siparişlerinin LNG yakıtlı gemilerden daha fazla olduğunu vurguladı. Alternative Fuel Insights veritabanındaki DNV, şu anda operasyonda olan 20 metanol yakıtlı gemi olduğunu bildiriyor. Önümüzdeki altı yıl içinde teslim edilmesi gereken gemi inşa siparişleri, metanol yakıtlı 64 gemi daha ekleyecek. Şu anda metanol, başlıca petrol ve kimyasal tankerler ile birkaç RoPax tarafından kullanılmaktadır, ancak konteyner gemilerinin yanı sıra genel kargo gemileri ve diğer açık deniz gemileri için ilk birkaç siparişle birlikte hızla artması beklenmektedir.

 

7DENİZ