Veri sağlayıcısı ve analist Kpler'in baş tarımsal emtia analisti Ishan Bhanu, "Bu hafta 13 geminin daha rotası değiştirildi ve saldırıların geçen yılın sonlarında başlamasından bu yana Kızıldeniz rotasından uzaklaştırılan toplam yük yaklaşık 90 gemide 5,2 milyon metrik tona ulaştı" dedi.

Aylık yaklaşık 7 milyon ton tahıl yükü genellikle Süveyş Kanalı'ndan Kızıldeniz'e geçiyor, ancak İran destekli Husi militanlarının Yemen'deki Husi mevzilerine yönelik ABD öncülüğündeki hava saldırılarına rağmen deniz taşımacılığına yönelik saldırılarını sürdürmesi nedeniyle dökme yük ve diğer sevkiyatlar önemli ölçüde azaldı.

Bhanu, "ABD ve Avrupa kargoları Kızıldeniz'den kaçınmaya devam ediyor. Atlantik'te Asya'ya tahıl taşıyan tek bir gemi bile Süveyş Kanalı'na doğru ilerlemiyor" dedi.

Atlantik sevkiyatları, ABD'nin Asya'ya yaptığı büyük tahıl ihracatını da içeriyor.

Konteynerde kiralama ücretleri günlük 100 bin doları aştı Konteynerde kiralama ücretleri günlük 100 bin doları aştı

Bhanu, "Başta Rusya ve Romanya'dan yapılan ihracat olmak üzere Karadeniz menşeli yüklerin neredeyse tamamı Süveyş ve Kızıldeniz üzerinden seyahat etmeye devam ediyor. Seyir halindeki düzinelerce gemi arasından sadece üç tanesi daha uzun bir rota izlemek üzere yön değiştirdi" diye konuştu.

Kızıldeniz'deki gemiler, Çin mülkiyetindeki gemiler de dahil olmak üzere, Orta Doğu'daki çatışmaya dahil olmadıklarını göstermek amacıyla güvenli geçiş için otomatik tanımlama sistemi (AIS) üzerinden mesajlar yayınlıyor.

Emtia tüccarları Kızıldeniz'e tahıl sevkiyatı için dökme yük gemisi bulmanın hâlâ mümkün olduğunu söyledi.

Bir Alman tahıl tüccarı, "Risk almak isteyen armatörler var. Ancak hava saldırılarının ve deniz kuvvetlerinin gemilere yönelik saldırıları yakın gelecekte sona erdirmek için yeterli olmadığı açık" dedi.

Editör: Haber Merkezi