Bakan Bolat: Türkiye'nin ihracatı mayıs ayında rekor kırdı Bakan Bolat: Türkiye'nin ihracatı mayıs ayında rekor kırdı

Türkiye'nin Rusya Federasyonu'na ihracatı artıyor. ABD ve AB'nin baskılarına karşın ihracattaki artışta Rusya'ya uygulanan ambargolar etkiliyor. Batı'dan ürün alamayan Rusya, üretim anlamında en güçlü komşusu olan Türkiye'ye yöneldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kayıtlarına bakıldığında Mart 2023'te ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 261.8 oranında artarak 774.3 milyon dolara yükseldi.

Yılın ilk üç ayında da ihracattaki artış yüzde 133.4 oldu.

Yılın üç aylık döneminde Rusya'ya yapılan ihracattan 2 milyar 475 milyon dolarlık gelir sağlandı.

TÜİK kayıtlarına göre Rusya'ya ihracat geçen yıl eylül ayında 1.1 milyar dolar seviyesini aştı. Sonraki 4 ayda ihracat bir milyar dolar sınırının üzerinde kalmayı başardı. 2022 yılının tamamında Rusya'ya 9 milyar 343 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu tutar Rusya'ya ihracatta tarihi rekor olarak kayıtlara geçti.

TÜİK kayıtlarına göre yılın ilk iki ayında Rusya'ya ihracat aylık bazda bir milyar doların üzerinde seyretti.

ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan'ın verdiği bilgiye göre, Rusya'ya armatür, valf, vana musluk ve sıhhi tesisat ekipmanları ihracatı yüzde 304 arttı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi (Yedek) Mustafa Selçuk Çevik'in açıkladığı tabloya göre de Rusya'ya sektör ihracatı ilk üç ayda yüzde 140 oranında artış gösterdi. Marttaki artış yüzde 266 oldu.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı da bu ülkeye birlik ihracatının yine mart ayında yüzde 568 arttığını bildirdi.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi