Rusya'nın, Ukrayna'yı işgal etmesi sebebiyle Türkiye'nin uyguladığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni atlatmak için ticaret gemilerini kullandığı iddia edildi. 

Rus kargo gemisi MV Sparta IV isimli geminin, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından Suriye'nin Tartus kentine insani yardım götürdüğü, ancak askeri teçhizatlar ve silahlar ile yüklü halde Çanakkale ve İstanbul Boğazları'nı geçtiği öne sürüldü.

Naval News'de yer alan habere göre, MV Sparta IV adlı gemi, insani yardımları güverteye yerleştirilen konteynerlarda gerçekleştirdi ve ambarları boştu. Suriye'den dönmeden önce, boş olan ambar kapakları açılarak askeri teçhizatlar ve silahlar yüklendi. Böylece Rusya, Batı yaptırımlarını ve Montrö'yü atlatarak istediği ekipmanları Karadeniz'e getirebildi.

Mudanya’da yük gemisi karaya oturdu Mudanya’da yük gemisi karaya oturdu

Haberde, gemi gözlemcisi Yörük Işık tarafından fotoğraflanan MV Sparta IV için "İstanbul Boğazı'ndan geçerken 6,2 metre (20 feet) olarak beyan edilen su çekimi ağır bir yüke işaret etmektedir" denildi.

Haberde ayrıca, "Gemiye Rus Donanmasına ait Project 20380 Steregushchiy sınıfı bir füze korvetinin eşlik ettiği görülmüştür. Donanma refakati, geminin hassas bir kargo taşıdığı şüphesini güçlendirmektedir" ifadesi yer aldı.

Askeri malzeme taşımacılığı yapan bir Rus denizcilik şirketi olan SC South LLC'ye ait dört gemiden biri olan gemi, ABD Hükümeti tarafından Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesi (SDN) kapsamında yaptırıma tabi tutulmuştur.

MV Sparta IV'ün, daha önce benzer şüpheli silah sevkiyatları yaptığı kaydedilmişti.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi