Rusya Savunma Bakanlığı, 21 Mayıs tarihli kararname taslağına göre Finlandiya Körfezi'nin doğu kesimindeki Rus adaları ve Kaliningrad çevresindeki sınırın yeniden düzenlenmesini önerdi.

Kararname taslağının özetinde "Rusya Federasyonu'nun denizdeki devlet sınırı değişecek" denildi. Onaylanması halinde kararname Ocak 2025'te yürürlüğe girecek.

Savunma Bakanlığı değişikliğe gerekçe olarak 1985 yılında Sovyetler tarafından yapılan sınır ölçümlerinde 20. yüzyıl ortalarına ait deniz haritalarının kullanıldığını ve bu nedenle daha modern harita koordinatlarına tam olarak uymadığını ileri sürdü.

Kararname taslağından sınırın tam olarak nasıl ayarlanacağı ve Baltık Denizi çevresindeki diğer devletlerle -eğer varsa- ne gibi istişarelerde bulunulduğu tam olarak anlaşılamadı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Alexander Stubb, "Fin makamları, Finlandiya Körfezi'ndeki deniz bölgelerinin tanımıyla ilgili olarak Rus medyasında yer alan bilgileri araştırıyor. Hükümet durumu yakından takip ediyor. Rusya bu konuda Finlandiya ile temasa geçmemiştir. Finlandiya her zaman olduğu gibi sakin ve gerçeklere dayalı bir şekilde hareket etmektedir" dedi.

Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı

Finlandiya Dışişleri Bakanı Elina Valtonen, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesine uyması gerektiğini söyledi ve Rusya'nın "kafa karışıklığı" yarattığını ifade etti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Rusya'nın önerisi ile ilgili olarak "Bu NATO ve AB'ye karşı açık bir gerilimi tırmandırmadır ve uygun şekilde sert bir yanıtla karşılanmalıdır" dedi.

Kaynak: Reuters

Editör: Haber Merkezi