Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, anlaşmayı denetleyen İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nin yeni gemi kaydı ve incelemeler konusunda sıkıntılar yaşadığını iddia etti.

Zakharova, “Soruna sadece Ukraynalılar ve görünüşe göre onlara direnç gösteremeyen Birleşmiş Milletler yetkilileri sebep oluyor” dedi.

Aynı açıklamada bakanlık sözcüsü, Ukrayna’nın gemi sahiplerinden rüşvet alarak anlaşmadan faydalanmaya çalıştığını iddia etti. Zakharova, rüşvet vermeyen gemi sahiplerinin gemilerinin kayıt için bir aydan fazla bekletildiğini öne sürdü.

Rusya, bu iddialara dair kanıt oluşturan bir belge sunmadı.

Ortak Koordinasyon Merkezi’nden İsmini Pala ise gemi incelemelerinin mevcut olarak devam ettiğini ifade etti.

Ukrayna da pazartesi günü Rusya’nın anlaşmaya tabi olan gemilerin Türk sularında incelenmesine izin vermemediğini söyleyerek Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda imzalanan tahıl anlaşmasının “durma” tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etmişti.

Kremlin, geçen hafta, anlaşmanın 18 Mayıs’ta tekrar uzatılma olasılığının “çok da yüksek olmadığını” söylemiş ve Rusya’nın ihracatta hâlâ zorlandığına dikkat çekmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Hiçbir anlaşma tek taraflı yürümez, iki ayak da işlemelidir. Bugün baktığımızda işler çok da iyi durmuyor” dedi.

Yemen'de alabora olan teknede can kaybı 49'a yükseldi Yemen'de alabora olan teknede can kaybı 49'a yükseldi

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi