Denizcilik Genel Müdürlüğü nisan ayında limanlarda elleçlenen yük ve konteyner istatistiklerini yayınladı. 

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, nisan ayına ait verilere ilişkin değerlendirmede bulundu. Limanların 4. ayı da güçlü tamamladığını belirten Esmer, "Aliağa Bölge Liman Başkanlığı farkı açıyor. Aliağa’nın Kocaeli ile farkı ilk 4 ayda 1,2 milyon tonu geçti. Bu da Aliağa’nın liderliğinin kalıcı olacağı tezini güçlendiriyor" ifadelerini kullandı.

Soner Esmer'in sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirme şöyle:

Fırsatları değerlendirecek, tehditlere karşı önlem alacağız Fırsatları değerlendirecek, tehditlere karşı önlem alacağız

"İlk çeyrekte toplam yükte %7,2 oranında büyüyen limanlarımızda artış nisan ayında da sürdü. İlk dört ayda sıvı dökme yükler hariç tüm yük gruplarında artış oldu. Artış toplamda %5,9 olurken sadece nisan ayıda %2,2 oldu. Özellikle ihracat yüklerinde %17,2 oranında artış dikkat çekti.

Konteynerde ise ilk çeyrekte artış %17,9 olurken nisan ayında artış %9,9 oranında sürdü. Böylece ilk dört ayda toplam %15,8 oranında artış gerçekleşti. Nisan ayında transit konteynerdeki artış %57,5 olurken dört ay toplamında %59,6 oldu.

Aliağa Bölge Liman Başkanlığı farkı açıyor. Aliağa’nın Kocaeli ile farkı ilk 4 ayda 1,2 milyon tonu geçti. Bu da Aliağa’nın liderliğinin kalıcı olacağı tezini güçlendiriyor.

Konteynerde Asyaport, liman bazında liderliğini sürdürürken liman başkanlığı bazında Ambarlı (Marport, Kumport ve Mardaş) ilk sıradadaki yerini koruyor.

Kruvaziyer yolcu sayısı artışını sürdürürken (%10,1) gerek tır gerek bitmiş araç RO-RO taşımalarında da artış devam ediyor."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi