Bu hafta Posidonia 2024'te düzenlenen 'Yeşil Denizcilik Zirvesi 2024'te alternatif yakıtlar ve denizcilerin becerilerinin artırılması ön plana çıktı. Zirve, 'Yeni Teknolojiler ve Eğitim' teması altında düzenlendi.

Panel tartışmalarında teknoloji, yeni denizcilik meslekleri, enerji dönüşümü, dijitalleşme, gemide eğitim ve öğretim, denizcilik eğitimi ve daha birçok konu hakkında görüşler paylaşıldı.

"Karbonsuzlaştırmayı başarmak için yeşil yakıt tedarikine ihtiyaç var"

Etkinliğin açılış konuşmasını INTERCARGO Başkanı Dimitris Fafalios yaptı. Fafalios şunları söyledi: "Güvenlik olmadan IMO hedeflerine ulaşamayız. Denizcilik pek çok sektörü kapsayan son derece geniş bir terimdir. Kuru Dökme Yük, Tankerler, Gaz Taşıyıcıları, Ro-Ro'lar, Araba Taşıyıcıları, Feribotlar, Yolcu Gemileri ve daha fazlası... Ancak denizcilik iki temel ekonomik modele ayrılabilir. Birincisi hat seferleri, ikincisi ise tüm katı, sıvı ve gaz dökme yük gemilerini içeren Tramp/ dökme Yük gemileridir. Karbonsuzlaştırma ve güvenliğe yönelik doğru düzenlemeleri geliştirmek için, düzenleyicilerimizin denizciliğin iki temel ekonomik modeli arasındaki temel farkı anlamalarına yardımcı olmalıyız. Karbonsuzlaştırmayı başarmak için sektörümüzün güvenli ve gerçekten ‘yeşil’ alternatif yakıtların bol miktarda tedarikine ihtiyacı var.”

Atina Ulusal Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Mühendisliği Fakültesi Profesörü Kostas Spyrou şunları söyledi: “Geleceğin gemisini hayal etmek zor çünkü her şey teknolojinin alacağı yönü etkileyebilecek belirli faktörlere bağlı. 15 yıl sonra ne olacağından emin olamayız ama daha çevreci tahrik sistemi genel olarak izleyeceğimiz yön. Veri, gemilerimizin davranışlarını izlememize yardımcı olan bir diğer büyük dostumuzdur ve gelecekte bu daha da önemli hale gelecektir. Ayrıca artan otonomi seviyelerini de yükselen bir trend olarak görüyorum."

"Yüz binlerce denizcinin yeniden eğitime ihtiyacı olacak"

Dünyanın dört bir yanındaki filolara güç verecek alternatif yakıtları kullanacak tahmini yarım milyon denizciyi eğitme zorunluluğu, panelistler ve izleyicilerin yapıcı bir tartışma yürütmesiyle hararetli bir şekilde tartışıldı. Tartışmalı konular arasında eğitime ihtiyaç duyacak denizcilerin sayısı, bunu yapacak eğitmenlerin sayısı ve yöntemleri ve geçmişte buharla çalışan gemilerden dizele geçişin kapsamlı beceri kazandırma programları gerektirmediği göz önüne alındığında, beceri kazandırmanın enerji geçişi için bir ön koşul olup olmayacağı yer aldı.

Fafalios'a göre, dünya çapında yüz binlerce denizcinin, gemiciliğin karbonsuzlaştırılması için gerekli olan yeni yakıt ve teknolojilerle başa çıkabilmek için yeniden eğitime ihtiyacı olacak ve bu rakama, dünya çapındaki filoların güvenli ve çevreci operasyonları için hayati önem taşıyan kıyı personeli dahil değil.

"IMO eninde sonunda bir müfredatı zorunlu kılacaktır"

Lloyd's Register Denizcilik Dekarbonizasyon Merkezi Proje Müdürü Natassa Kouvertari, alternatif yakıtları güvenli bir şekilde kullanmak için eğitime ihtiyaç duyacak denizcilerin sayısının 800.000'e kadar çıkabileceğini ifade etti. Kouvertari, "Küresel denizcilik eğitimi bir hayal değil, ancak çeşitli düzeylerde ve kümelerde kademeli olarak gerçekleşmesi gerekiyor. Bir gecede gerçekleşemez. Karbonsuzlaştırma ve dijitalleşme, denizcilikte beceri kazandırma, sert beceri kazandırma ve meta beceri kazandırmanın mürettebatımızın ve gemilerimizin güvenliği için önemli bir rol oynayacağı iki alandır. Pek çok eğitim, öğrenim ve gelişim programı halihazırda yürürlüktedir ve IMO eninde sonunda küresel çapta benimsenmesi için bir müfredatı zorunlu kılacaktır" dedi.

Posidonia Fuarı'na katılan DTO heyetinden bir dizi ziyaret Posidonia Fuarı'na katılan DTO heyetinden bir dizi ziyaret

Yeniden söz alan Kostas Spyrou sözlerine şunları da ekledi: “Eğitimi, kursiyerler ve eğitmenler için biraz daha motive edici hale getirmemiz gerekiyor. Dijital beceriler hem akademi düzeyinde hem de halihazırda kariyer sahibi olanların yeniden eğitiminde bir önceliktir. Sürdürülebilirlik de denizcilerin eğitilmesi gereken önemli bir konu. Yönetim becerileri eğitimi de çok önemli. Denizcilerin bilgiyi özümsemelerine ve gemideyken doğru seçimleri yapmalarına yardımcı olur."

Spyrou, Yunanistan'da eğitim kurumları ile denizcilik sektörü arasındaki ortaklıklar konusunda büyük bir boşluk olduğunu belirterek şunları söyledi: "Akademi ve denizcilik arasında ortak ortaklıkların yaygınlaştığı Norveç'in aksine, Yunanistan'da endüstri ve eğitim kurumları arasında ortaklıklar bulunmuyor. Yunanistan'da bu tür işbirliklerini kolaylaştırmak için daha istikrarlı ve somut yapılar ve sistemler inşa etmemiz gerekiyor çünkü sektör ile akademiyi birbirine bağlayacak resmi bir yöntem yok."

"Alternatif yakıtlar havacılıkla rekabet getirecek, fiyatlar yükselecek"

Günün ilerleyen saatlerinde düzenlenen ayrı bir panelde, Star Bulk Carriers Corp. Teknik Direktörü Fotis Belexis alternatif yakıtların maliyeti konusuna odaklandı. Fotis Belexis şunları söyledi: "Alternatif yakıtların maliyeti fosil yakıtlara kıyasla iki ya da üç kat daha yüksek olacaktır ve bir geminin en yüksek işletme maliyetinin kullandığı yakıt olduğu düşünüldüğünde bu çok önemlidir. Ayrıca, bu alternatif yakıtlar nihayet kullanılabilir hale geldiğinde, denizciliğin gerekli tedariki sağlamak için havacılık gibi diğer sektörlerle rekabet edeceğini ve bunun da fiyatları daha da yükselteceğini anlamalıyız."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi