Dünyanın en prestijli denizcilik fuarı Posidonia 2024 sona erdi.

Yunanistan Denizcilik İşleri ve Ada Politikaları Bakanlığı, Yunanistan Deniz Ticaret Odası ve Yunanistan Armatörler Birliği'nin himayesinde ve Pire Belediyesi ile Yunanistan Denizcilik İşbirliği Komitesi'nin desteğiyle düzenlenen fuarda sektörün önde gelen liderleri ve dünya denizcilik sektörü, denizciliğin geleceğini şekillendiren kritik konuları ele aldı.

Posidonia Fuarı'na katılan DTO heyetinden bir dizi ziyaret Posidonia Fuarı'na katılan DTO heyetinden bir dizi ziyaret

Fuar etkinlikleri kapsamında 65'ten fazla seminer ve konferans düzenlendi.

Türkiye’den de yoğun katılımın olduğu fuarda 82 ülkeden 2 binin üzerinde şirket denizcilik ürün ve hizmetlerini sergiledi.

Fuarın son gününde Yunan Armatörler Birliği'nin (UGS) Basın Konferansı gerçekleşti.

UGS Basın Toplantısı, UGS Başkanı Melina Travlos, Başkan Yardımcıları Michael D. Chandris ve Andonis T. N. Lemos, Sekreter Dimitrios J. Fafalios, Sayman John A. Xylas ve Yönetim Kurulu Üyesi John C. Lyras tarafından yönetildi.

Yunan ve uluslararası medya temsilcilerine hitap eden Melina Travlos, denizcilik sektörünün mevcut zorluklarıyla ilgili soruları yanıtladı ve Yunanistan'da denizcilik eğitimi, dekarbonizasyon ve sektörün sürdürülebilirliğine yönelik stratejilerin yanı sıra Yunan Armatörler Birliği'nin güçlü sosyal ayak izi konularına odaklandı.

Anlaşmalar yapıldı, imzalar atıldı

Organizatörlerin bir önceki fuara kıyasla katılımcı şirket sayısında yaklaşık yüzde 4'lük bir artış ve toplamda 30 bini aşması beklenen ziyaretçi sayısında yüzde 10'un üzerinde önemli bir artış gördüğü fuar alanında da rekorlar kırıldı.

Etkinlik sırasında denizcilik sektörünün önde gelen oyuncuları da bir araya gelerek Atlas Maritime'ın Güney Kore'deki DH Shipbuilding'e bir çift Suezmax gemi siparişi vermesi ve Leon Patitsas'ın mevcut sipariş defterini 2 milyar doların üzerine çıkarması gibi önemli anlaşmalara imza attılar.

ONEX Group, önde gelen uluslararası römorkör tasarım şirketi Robert Allan ile 280 milyon Euro değerinde 30 römorkörden oluşan bir üretim hattı için anlaşma imzaladı. 2026 yılına kadar en az 20 tanesi tamamlanacak olan bu stratejik işbirliği, Yunanistan pazarındaki manzarayı değiştirecek ve ülkede belirli bir römorkör serisinin inşası için münhasır haklar ONEX Group'a verilecek.

İki Güney Koreli şirket, KR ve HD Hyundai, HD Hyundai tarafından geliştirilen bulut tabanlı yeni nesil akıllı gemi çözümünün (ISS 2.0) pilot projesinde işbirliği yapmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Bu proje, yeni nesil akıllı gemi çözümlerini gemilerde donatmayı ve göstermeyi amaçlıyor. KR, yeni nesil akıllı gemi çözümlerinin uygunluğunu doğrulamak için sınıflandırma kurallarının yanı sıra yerel ve uluslararası düzenlemelere dayalı teknik incelemeler yapmayı planlıyor.

Ayrıca Capital Maritime & Trading Corp'un kurucusu Evangelos Marinakis, Çinli tersane CSSC ile altı adet LNG çift yakıt kapasiteli Çok Büyük Ham Petrol Gemisi (VLCC) siparişini kutladı. Bu hamle, çift yakıt teknolojisine yaptığı önemli yatırımı vurgulayarak Capital Maritime'ı çevre dostu denizcilik çözümlerinde bir lider olarak konumlandırıyor.

Yine Posidonia 2024'te, klas kuruluşu Lloyd's Register ve Guangzhou Shipyard International (GSI) dünyanın en büyük çok büyük amonyak taşıyıcısının (VLAC) tasarımı için ortak bir geliştirme projesi imzaladı. Taşıma kapasitesi 100,000 cu m olan gemi, amonyağın güvenli bir şekilde depolanması için bağımsız bir IMO B tipi tanka sahip olacak ve bu tankın operasyonel verimliliği optimize etmesi bekleniyor.

Ayrıca Atina merkezli Franman, Suudi Arabistan'ın International Maritime Industries (IMI) şirketi tarafından Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın münhasır acentesi olarak atandığını duyurdu. Bu anlaşma Franman'ı iki pazarda yerleşik potansiyel müşterilere IMI'nin Bakım, Onarım ve Revizyon (MRO) işlerini tanıtmaktan sorumlu tek temsilci haline getiriyor.

Suudi Arabistan'ın SIRC ve Hellenic Environmental Center S.A. (HEC), SIRC'ın deniz yönetiminde sürdürülebilirlik taahhüdünü güçlendirmek için bir anlaşma imzaladı.

Klas kuruluşu DNV ve Artemis Technologies Ltd elektrikli foiling gemilerinin geliştirilmesi, belgelendirilmesi ve işletilmesi konusunda yeni bir mutabakat zaptı (MOU) imzalarken, Lloyd's Register (LR) ve Guangzhou Shipyard International (GSI) 100.000 metreküp taşıma kapasitesine sahip dünyanın en büyük VLAC (Very Large Ammonia Carrier) gemisinin tasarımı için bir ortak geliştirme projesi (JDP) imzaladı.

ABS ayrıca HD Korea Shipbuilding & Offshore Engineering Co., Ltd. ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı. (HD KSOE); HD Hyundai Heavy Industries, Co., Ltd. (HHI) ve Liberya Uluslararası Gemi ve Şirket Sicili (LISCR) ile gemi güvenliği kör noktalarını ortadan kaldırmak için yapay zeka (AI) uygulaması konusunda işbirliği yapmak üzere bir Mutabakat Zaptı anlaşmasına imza attı.

MAN Energy Solutions de, Eastern Pacific Shipping (EPS) ile gemilerde yakıt olarak amonyak kullanımına yönelik mürettebat eğitiminin geliştirilmesi konusunda bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Ayrıca Capital Gas, Erma First ve Babcock, dört yeni sıvılaştırılmış karbondioksit (LCO2) taşıma gemisine yenilikçi bir Karbon Yakalama ve Depolama (CCS) sistemi olan Carbon Fit'in kurulumu için bir Niyet Mektubu (LoI) imzaladı.

“Posidonia tarihinin en başarılı fuarı bu yıl oldu”

Posidonia Exhibitions S.A. Genel Müdürü Theodore Vokos şunları söyledi: "Posidonia, denizcilik sektörünü ileriye götüren bağlantıları ve işbirliklerini teşvik ederek iş anlaşmaları yapmak için çok önemli bir platform olduğunu bir kez daha kanıtladı. Artık bir klişe haline geldi ama bu yılki Posidonia hiç şüphesiz tarihinin en başarılı fuarı oldu. Fuar alanında sergilenen yenilikler gerçekten çığır açıcıydı ve çeşitli konferanslar ve seminerler sırasında paylaşılan bilgiler son derece ilham vericiydi. Ziyaretçilerimizin hacmi ve kalitesi tüm beklentileri aşarak etkinliği olağanüstü bir başarıya dönüştürdü. Böylesine olumlu bir etkiyle geri dönmek heyecan verici. Küresel denizcilik camiasının sarsılmaz desteği için son derece müteşekkiriz."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi