Panama Kanalı'nda dün itibarıyla izin verilen maksimum su çekimi 46 feet'ten 47 feet'e (14.33 metre) çıkarıldı. 11 Temmuz'da 48 feet'e (14.063 metre) yükseltilecek. Ayrıca, Neopanamax kilitleri için 5 Ağustos'tan itibaren yeni bir rezervasyon yuvası açılacak ve günlük toplam geçiş sayısı 35 gemiye yükselecek.

Bu iyileştirmeler su yolunu günde yaklaşık 36-38 geçiş ve 50 fit maksimum su çekimi olan tasarım kapasitesine bir adım daha yaklaştırıyor.

Panama Kanalı bir yılı aşkın bir süredir, güçlü El Nino'nun daha da kötüleştirdiği şiddetli kuraklık nedeniyle kapasitesinin altında çalışıyordu. Ancak yağmur sezonunun başlamasıyla birlikte Panama Kanal İdaresi hem günlük geçiş sayısını hem de maksimum su çekimini son zamanlardaki en düşük seviye olan 24 geçiş ve 44 feet'in altındaki maksimum su çekiminden kademeli olarak artırıyor.

Son değişiklikler, haziran ayının başlarında açıklanan ve 11 Temmuz'dan itibaren günlük transit geçişlerin 32'den 33'e ve 22 Temmuz'da da 34'e çıkarılmasını içeren kapasite iyileştirmelerini takip ediyor. Aşamalı değişiklikler Gatun Gölü'nün mevcut ve tahmin edilen su seviyelerine ve Panama Kanalı havzasında yağmur sezonunun başlamasına dayanıyor.

Panama Kanalı Yöneticisi Ricaurte Vásquez Morales, Gatun ve Alhajuela göllerindeki su seviyelerini etkileyen son kuraklık ve iklim değişkenliğinin ardından operasyonların uyum sağlamak zorunda kalması nedeniyle bu yıldönümünün öncekilerden farklı olduğunu belirtti. Morales, "Bu kritik dönemde, bir yandan içme suyu tedarikini garanti altına alırken diğer yandan da müşterilerimize sunduğumuz hizmetin güvenilirliğini sağlayarak halkın refahına öncelik verdik" dedi.

Açılışı 26 Haziran 2016'da yapılan Genişletilmiş Kanal, Panama ve küresel ticaret için yeni bir dönemin başlangıcı oldu ve Kanal'ın 1914'teki ilk açılışından bu yana en önemli geliştirme projesine işaret etti.

Rusya Çin'e petrol sevkiyatını artırmayı planlıyor Rusya Çin'e petrol sevkiyatını artırmayı planlıyor

Panama Kanalı'nın genişletilmesi sadece su yolunu daha büyük gemilere açmakla kalmadı, aynı zamanda dünyadaki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gemilerinin %90'ının ilk kez geçişine izin vererek ABD'nin Asya'ya LNG ihracatının patlamasının önünü açtı.

Bu genişleme yerel ve küresel ekonomi üzerinde bir dalgalanma etkisi yarattı ve dünya çapındaki limanlar 2016'dan bu yana Neopanamax kilitlerinden geçen 25.000'den fazla gemiyi barındıracak şekilde genişledi. Ekim 2023 ve Mayıs 2024 tarihleri arasında, yüzde 62,4'ü konteyner gemisi olmak üzere 1.799 gemi Genişletilmiş Kanal'dan geçiş yaptı.

Yağmur mevsiminin gelmesine rağmen, su kıtlığı Panama Kanalı için bir sorun olmaya devam ediyor. İklim değişikliğinin etkilerinin ele alınması, Panama'nın su havzaları ve göllerinden alternatif su kaynaklarının belirlenmesi ve depolama kapasitesinin artırılması gibi acil eylemler gerektiriyor. Bu çözümler, nüfus ve Kanal'ın işletimi için su mevcudiyetini sağlayacak ve uzun vadeli sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak.

Panama Kanalı ayrıca yerel nüfusun ve operasyonlarının yararına Kanal'da su kullanımını ve depolamayı optimize etmek için diğer kısa ve uzun vadeli çözümleri de araştırıyor.

Editör: Haber Merkezi