Panama Kanalı'nın yöneticisi Ricaurte Vasquez uzun süren kuraklığın ardından su seviyelerinin düzelmesiyle birlikte artan geçiş talebinin nasıl karşılanacağı konusunda ABD'li sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üreticileriyle görüştüklerini söyledi.

Kanal genellikle ABD Körfez Kıyısı ihracatçıları tarafından Pasifik Okyanusu üzerinden Asya'ya LNG kargoları göndermek için kullanılıyor, ancak geçen yıldan itibaren düşük su seviyeleri günlük geçişlerde kesintilere neden oldu ve birçok üreticiyi daha maliyetli veya daha uzun alternatif rotalar aramaya itti.

Nisan ayında kanalın Neopanamax kilitlerinden yapılan LNG geçişleri, geçişlerin yalnızca %4,9'unu oluştururken konteyner gemileri geçişlerin %61,6'sını gerçekleştirdi.

Vasquez yaptığı açıklamada, su seviyelerini yenileyen yağışların artmasının ardından gerginliklerin azalmaya başladığını ve kanalın gelecekteki fırsatları incelediğini söyledi.

Kanal yetkililerinin LNG müşterilerine daha fazla geçiş sağlamak için slot tahsislerini değiştirmeleri gerekebileceğini, bu nedenle idarenin, özellikle sıklık ve izinler açısından ihtiyaçlarını belirlemek için nakliye müşterilerine gönderilecek bir anket üzerinde çalıştığını söyledi.

Yönetici, ABD'deki yeni LNG tesislerinden ihracatı çekmek için bir fırsat olduğunu, bunun için de izin alınması gerektiğini söyledi, ancak hangi tesislere yönelindiği konusunda ayrıntı vermedi.

Aralarında ABD'nin en büyük LNG ihracatçısı Cheniere Energy'nin de bulunduğu şirketler, LNG gemilerinin geçiş önceliği olmadığı için kanalı geçmek için uzun ve maliyetli bekleme sürelerine katlanmak zorunda kalmaktan şikayetçi.

Kanalın bu gemiler için geçişleri garanti altına almanın yollarını aradığını söyleyen Vasquez, LNG üreticileri için mevcut slot sayısının çalışmalar tamamlandıktan ve ilgili şirketlerle bir uzlaşmaya varıldıktan sonra kamuoyuna açıklanacağını sözlerine ekledi.

Vasquez, tarafların isimlerini vermeden, sektörün önemli oyuncularının görüşmeler için muhtemelen bu ay Panama'ya geleceğini belirtti.

Yunan deniz taşımacılığına verilen banka kredileri azaldı Yunan deniz taşımacılığına verilen banka kredileri azaldı

Vasquez, “Konuşacağız ve parametreleri tanımlayacağız. Kendilerine adanmış bir kanala sahip olmak istedikleri çok büyük istekleri var ama bu mümkün değil, çünkü bu uluslararası her türlü ticarete açık olması gereken bir kanal” diye konuştu.

Panama Kanalı, iklim değişikliğine bağlı kıtlığı azaltmak için bir çözüm olarak su rezervuarları inşa etmeyi önerdi, ancak hala hükümetin inşa edilebilecekleri alanlara erişim izni vermesini bekliyor.

Devlet Başkanı Jose Raul Mulino ise Reuters'e yaptığı açıklamada bu izinleri hızlandırmak için harekete geçeceğini söyledi. Mulino 1 Temmuz'da göreve başlayacak.

Kıtlık suyun değerini arttırdı ve Vasquez kanalın gelecek yıl yeni gerçeklere ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun güncellenmiş bir fiyat planı sunmak için harekete geçeceğini söyledi.

Su rezervuarları 2030 yılında hazır olabilir, ancak kanal yönetiminin hala izinleri güvence altına alması ve yakındaki topluluklarla anlaşmalar yapması gerekiyor.

Vasquez, kanalın uygun görüşmeler yaptıktan ve gerekli garantileri sağladıktan sonra bunu yapacağından emin olduğunu ifade ederek, su yolunun kendileriyle 15 yıllık bir çalışma geçmişi olduğunu sözlerine ekledi.

Editör: Haber Merkezi