Panama Kanal İdaresi (ACP), kuraklık nedeniyle geçişlerde kesintilerin yaşandığı kanala ilişkin açıklama yaptı.  

Yapılan açıklamada, "Mevcut tahminler düzenli yağışların nisan sonunda başlayacağını ve birkaç ay boyunca devam edeceğini gösteriyor.  Bu durumun devam etmesi halinde kanal, geçiş kısıtlamalarını kademeli olarak hafifletmeyi ve 2025 yılına kadar koşulların tamamen normale dönmesini sağlamayı planlıyor. Son yağışlar ve kanalın devam eden su tasarrufu çabalarıyla sağlanan ilerleme gidişatı değiştiriyor" denildi.

Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp

Üç hafta önce ACP, panamax kilitlerine günde üç ekstra slot ekleyerek toplam günlük maksimum geçişleri 27'ye çıkardı. Bu rakam su yolunun normal maksimum değerinden hala 10'dan fazla eksik, ancak en kötünün geride kaldığının bir işareti.

ACP ayrıca şu uyarıda bulundu: "Kısıtlamalarda yapılacak tüm değişiklikler tahminlere bağlı olacaktır. Eğer yağışlar beklentilerin altında kalırsa, kanal günlük geçişe ya da su çekimine yönelik kısıtlamaları sürdürebilir ya da daha fazla kısıtlama uygulayabilir."

Bununla birlikte, bu ayın ilerleyen günlerinde orta şiddette yağışların gelmesi ve yoğunluğunun artması bekleniyor. ACP, kanalın günlük slotları kademeli olarak artırarak yağmur mevsimi boyunca tipik olarak sunulan 36 günlük geçişe geri dönmesine izin vereceğini söyledi.

ACP ayrıca gemi operatörlerine, geçen yıl artan ekstra slotlar için açık arttırma fiyatları hakkında da bilgi verdi.

ACP'den yapılan açıklamada, dün açık arttırma fiyatlarının dengelendiği ve bugün genel olarak normal seviyelere yakın olduğu belirtildi. 

Clarksons Research'ün verilerine göre, küresel ticaretin %2,5'ini oluşturan Panama Kanalı'ndan geçişlere getirilen kısıtlamalar tonaj geçişlerini üçte bir oranında azalttı.

ACP'nin son tahminlerine göre ise kanalın ortasındaki önemli su parçası olan Gatun Gölü'ndeki su derinliği yağmur sezonunun başlamasıyla birlikte mayıs ayının sonlarına doğru artmaya başlayacak. 

Konteyner navlunları platformu Xeneta'nın baş analisti Peter Sand, "Hepimiz iklim değişikliğinin ve El Niño gibi hava olaylarının merhametine kalmış durumdayız" yorumunda bulundu. 

Editör: Haber Merkezi