Panama Denizcilik Otoritesi (AMP), denizcilerin refahını ve koşullarını iyileştirmeye yönelik gelecekteki ortak projeleri görüşmek üzere Mission to Seafarers (MtS) Genel Sekreteri ve Deutsche Seemannsmission (DSM) Genel Sekreteri, Papaz Andrew Wright ve Papaz Matthias Ristau’un ziyaretlerini kabul etti.

İTÜ DEFAMED’den  ‘Denizcilikte Acil Durum Yönetimi’ semineri İTÜ DEFAMED’den  ‘Denizcilikte Acil Durum Yönetimi’ semineri

Panama Denizcilik Otoritesi (AMP) Gemi Adamları Genel Müdürlüğü (DGGM) Müdürü Kaptan Juan Maltez, DSM Liman Papazı Andrea Meenken, MtS Liman Papazı ve Latin Amerika Bölge Müdürü Papaz Ian Hutchinson Cervantes'in de katıldığı bu önemli uluslararası heyeti makamında kabul etti.

Kaptan Maltez, Gemi Adamları Genel Müdürlüğü’nün denizcilerin refahını gözeten ve onlara manevi destek sağlayan bu önemli uluslararası kuruluşlarca gösterilen ve COVID-19 salgınının en zorlu aylarında artan iş birliği, yoldaşlık, dostluk ve karşılıklı bağlılıktan onur duyduğunu belirtti. Ek olarak, her zaman denizcilerin sadece fiziksel refahı için değil, aynı zamanda duygusal, psikolojik ve manevi refahı için de kapsamlı bir vizyon sunarak kurumun el ele çalışmaya devam etme taahhüdünü yinelediğini ekledi.

2019 yılı sonunda, her iki kurum arasındaki bağlantıları güçlendiren, denizcilere yönelik refah hizmetlerinin teşvik edildiği ve desteklendiği bir destek çerçevesinin belirlendiği bir anlaşma yenilemesi gerçekleştirilmiştir.

Bu bağlamda, okyanuslar arası 140'tan fazla deniz yolunu birleştiren, 1.700 liman ve 160 ülkeyi birbirine bağlayan Panama Kanalı ve limanlarından transit geçiş yapan gemilerde önemli bir mürettebatı temsil eden Asyalı denizcilere destek sağlamak üzere ekiplerine Filipinli bir rahip ekleme talebi her iki kuruluş tarafından karşılanmıştır.

"Mission to Seafarers (MtS) ve Deutsche Seemannsmission (DSM), gemilerde çalışan ve uluslararası ticareti mümkün kılan insanlar olan denizcilerin refahı ve bakımı için çalışma konusunda Panama Denizcilik Otoritesi (AMP) ile ortak menfaati paylaşan iki kardeş misyon kuruluştur. Bu nedenle, halihazırda bir Mutabakat Zaptına sahip olduğumuz Panama Denizcilik Otoritesi ile ilişkilerimizi derinleştirmek istiyoruz. COVID-19 salgını sırasında, liman tesisleri için güvenli geçiş (safe passage), sağlık hizmetleri, aşılar gibi denizcilerin ihtiyaçlarını yönetmemize yardımcı oldular ve her şeyden önce, bunun başarılabildiği ilk ülkelerden biri olan Panama'da mürettebat değişikliği yapabilmeleri için denizcilere destek verdiler." diyerek belirtti Papaz Ian Hutchinson Cervantes.

Mission to Seafarers (MtS), 50 ülkede, 200 limanda faaliyet gösteren ve aralarında denizcileri gemilerinde ziyaret ederek onlara yardım, iletişime erişim, gemiden şehre ulaşım, danışmanlık hizmetleri, manevi destek ve refah sağlamak gibi bir dizi hizmet sunan, amaç ve hedefleri dünya çapında denizcilerin ve ailelerinin ahlaki, fiziksel ve manevi refahını sağlamak olan küresel bir hayır kurumudur.

Uluslararası ofisi Hamburg'da bulunan Deutsche Seemannsmission (DSM) Almanya'daki Evanjelik Kilisesi'nin en eski kuruluşlarından biridir. DSM, 19. yüzyılın ortalarından bu yana dünyanın çeşitli kıtalarındaki gemilerde, denizci kulüplerinde ve denizci evlerinde denizcilere manevi destek ve sosyal hizmet sağlamaktadır. Bu çalışmalar, gemi mürettebatının kökenine ve dinine bakılmaksızın yürütülmektedir.

Editör: Haber Merkezi