Onursan’ın kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla cumartesi gecesi Divan Kuruçeşme’de kutlama bir yemeği düzenlendi.

Geceye İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Meclis Başkanı Başaran Bayrak, STK başkanları ve denizcilik sektörünün önde gelenleri katıldı.

Onursan’ın 40. yıl gecesinde şarkıcı Hande Yener sahne aldı. Yener’in sahne performansı konukların beğenisini kazandı.

Gecede konuşan Onursan Genel Müdürü Yılmaz Onur,  “1983 yılında Haliç’te başlayan yolculuğumuzun 40’ıncı yılına ulaştığımız bu günlerde sizleri aramızda görmekten büyük bir onur duyuyorum. Cumhuriyet’in 100’üncü yılını kutladığımız bu günlerde ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

“1 Kasım 1937 günü Türkiye Büyük Millet meclisinin açılış konuşmasında Atatürk’ün denizciliğin Türkün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız sözleri ile ülkemizin vizyonunu bir kez daha gözler önüne sermiştir” diyen Onur, “Onursan Şirketler Grubu olarak Atamızın bu sözleri bizler için daima bir rehber olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yılmaz Onur konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Türk ve yabancı denizcilik şirketlerinin gerek ülkemiz kara sularında gerekse yurtdışı uğrak limanlarında ihtiyaç duydukları servis hizmetlerini vermeye devam ediyoruz. Denizde can güvenliği şüphesiz ki biz denizciler için en önemli konulardan biridir. İşte bu nedenle kalite ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilmek adına hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Filika, yangın söndürme sistemleri, can salı ve kalibrasyonu kapsayan dört ana iş kolumuzda Tuzla, Yalova ve İzmir başta olmak üzere Rize’den İskenderun’a kadar ülkemizin tüm liman ve tersanelerinde servis olanağı sağlayabilmekteyiz. Sektörden elde ettiğimiz kazancımızı yine sektörün gelişmesi ve sürekliliği için yatırıma dönüştürüyoruz.

Denizi kirleten 42 gemiye 91 milyon TL ceza Denizi kirleten 42 gemiye 91 milyon TL ceza

Onursan Roterdam’da

Ülkemiz içinde bulunan 3 merkezimiz ve Amerika’daki şubelerimizin yanına Onursan Europe Roterdam şubemiz ile de servis ağamızı genişletiyoruz. 2019 yılında şirketler grubumuza dâhil olan GEPAJ Fiberglass ile de Türkiye’nin ilk fiberglas tekne, filika ve yat üretimini yaptığımız gibi yerli ve klas onaylı kurtarma botlarını da üretmekteyiz. Donanmamıza katılmış olan TCG Anadolu ve TCG Derya gemilerine ait komutan botlarının firmamız tarafından üretilmiş olmasından dolayı da ayrıca gurur duymaktayız. Siz değerli sektör temsilcileri ile birlikte geçirdiğimiz bu 40 yıllık süreçte amacımız işimizi en iyi şekilde yapmaktır. Bu amacımızı gerçekleştiril iken en önemli sermayemiz ise çalışma arkadaşlarımızdır.

“İlk günkü heyecan ve azimle var gücümüzle çalışıyoruz”

Öncelikle bana ve oğullarıma her koşulda destek olan sevgili eşim Gülçin’e, baba mesleğini severek yapan atılımlar bu yönde gerçekleştiren ve bayrağı benden sonra devir alarak bu yürüyüşe devam ettirecek olan evlatlarım Barbaros ve Bahadır’a, onların her zaman yanında olan değerli eşleri, sevgili kızlarım Tuğba ve Çiğdem’e, bazen açık denizlerde, bazen boğazdan geçen gemi üzerinde, bazen saatlerce yol giderek ulaştıkları bir limanda mevsim ve şartlar ne olursa olsun gecesini gündüzüne katarak alın teri döken teknik ekibimize, operasyon süreçlerinde teknik ekibimizi yönlendiren ve koordinasyonu sağlayan operasyon ve satış ekibimize, yönetim, idari ve mali işler konularında özveri ile çalışan yönetici ve çalışanlarımıza, kendini bu ekibin bir parçası olarak hisseden tüm mesai arkadaşlarımıza bu yolculukta bizlerle birlikte oldukları için şahsım ve şirketim adına teşekkür ediyorum. Onursan grubu olarak yola çıktığımız ilk günkü heyecan ve azimle ülkemizi layıkıyla temsil edebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Emin adımlara yürüdüğümüz bu yolda yanımızda olduğunuz için teşekkür ediyoruz.”

1983’ten günümüze Onursan

Denizde gemi yangın söndürme sistemleri, emniyet malzemeleri, can salı, filika servis satışı konusunda 1983 yılında kurulan ilk firma olan Onursan, 2006'dan sonra Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi olan SOLAS Kuralı gereği yıllık ve 5 yıllık servisler kapsamında filika ve matafora servislerini de yapmaya başladı.

Onursan, Tuzla'daki laboratuarında da yangın söndürme periyodik köpük analizi, gaz algılama cihazları ve kalibrasyon servis bakımı hizmeti veriyor. Bunun yanında gemilerde kullanılan basınç, sıcaklık ve boyutsal ölçüm aletleri gibi cihazların kalibrasyonunu ölçümleri yapan Onursan Amerika’da şubesinde ve Europe Roterdam şubesi ile de servis ağlarını genişletti. 2019 yılında ise şirketler grubuna dâhil ettikleri GEPAJ Fiberglass ile de Türkiye’nin ilk fiberglas tekne, filika ve yat üretimini yapan yerli ve klas onaylı kurtarma botlarını da üretmeye başladılar.  40 yıldır denizcilik sanayi alanında deneyimlerini ve tecrübesini artırarak gelişimine devam eden Onursan, sektörün ilk firması olarak dikkat çekiyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi