Norveçli Hurtigruten firması, günümüzde hızla yaygınlaşan elektrik ve güneş enerjisini gemilerde de kullanmayı hedefliyor. Şirket geçtiğimiz gün türünün ilk örneği olan sıfır emisyonlu gemi planlarını duyurdu. Şirketin sıfır emisyonlu ilk konsepti olan 'Sea Zero'nun dünyanın enerji açısından en verimli yolcu gemisi olması bekleniyor. 

Fosil yakıtlara veda ederken artık taşıtlarda da elektrik kullanımı önemli oranda artmış durumda. Elektrikli otomobil ve motorsikletelerin başı çektiği sektörde artık uçak ve gemiler de elektrik gücünden faydalanmaya başlıyor. Bunun son örneği ise Norveçli Hurtigruten şirketinden geldi.

Üzerinde güneş panelleri bulunan yelkenler yer alıyor

Hurtigruten, geçtiğimiz gün türünün ilk örneği olan sıfır emisyonlu gemi planlarını açıkladı. Elektrikle çalışan yolcu gemisinde, rüzgar ve güneşten gelen enerjiyi güçlü bataryalarda depolamak için üzerinde güneş panelleri bulunan yelkenler yer alıyor.

En verimli yolcu gemisi olması bekleniyor

Şirketin sıfır emisyonlu ilk konsepti olan “Sea Zero”nun dünyanın enerji açısından en verimli yolcu gemisi olması bekleniyor. 2030’da yola çıkacak ilk elektrikli yolcu gemisi, gerçekten sıfır emisyonlu bir deneyim için deniz üzerindeyken rüzgar ve güneşten yararlanmak için sektörde birçok ilki de gerçekleştirecek.

Deniz üzerinde güneş enerjisinin yanı sıra rüzgardan da faydalanmak isteyen şirket yelken görevi gören hareketli panellere yer veriyor. Bu üç hareketli kanat, toplam rüzgar yüzeyi 750 m² olan 1500 m² güneş panelleri ile oluşturulmuş durumda.

Dünyanın metanolle çalışan ilk römorkörü denize indirildi Dünyanın metanolle çalışan ilk römorkörü denize indirildi

500 yolcuyu ağırlayacak şekilde tasarlandı

Elektrikli güneş enerjisiyle çalışan yolcu gemisi konsepti, 135 metre uzunluğunda. 270 kabine sahip olan geminin 500 yolcuyu ağırlayacak şekilde tasarlandığı ifade ediliyor. Şirket şu anda, batarya üretimi, motor teknolojisi, gövde tasarımı ve enerji tüketimini azaltabilecek diğer sürdürülebilir uygulamalara odaklanmış durumda.

Hurtigruten ayrıca geminin toplam enerji kullanımının yüzde 50’sini oluşturan gemi içi otel operasyonlarının tüketimini azaltmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, yeni geliştiecekleri teknoloji ile mevcut modellere göre yüzde 50 enerji tasarrufu hedefliyor.

2030'da suyla buluşması bekleniyor

Hurtigruten Sea Zero konsepti henüz daha yolun başında. Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği elektrik motorlu geminin suyla buluşmasının ise 2030 yılını bulması bekleniyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi