Dünyanın ilk yerleşik karbon yakalama ve depolama (CCS) sisteminin kurulumu, Japon klas kuruluşu ClassNK tarafından bir neopanamax gemisinde onaylandı. 

SCCS-Full klas notasyonu, Tayvanlı denizcilik şirketi Evergreen Marine Corp'a ait 13.806 TEU'luk konteyner gemisi Ever Top'a verildi.

Fidye karşılığı bırakılan gemi ve mürettebatı limana ulaştı Fidye karşılığı bırakılan gemi ve mürettebatı limana ulaştı

Şanghay Deniz Dizel Motor Araştırma Enstitüsü tarafından tasarlanan ve geliştirilen CCS sistemleri Huarun Dadong Tersanesi'nde (HRDD) kuruldu.

ClassNK, sistem bileşenlerini ve kurulum planını "Gemide CO2 Yakalama ve Depolama Sistemleri için Kılavuz İlkeler" ile uyumlu olacak şekilde gözden geçirdi.

Tehlike Tanımlama (HAZID) yoluyla risk değerlendirmesi ve yerinde kurulum süreci de incelendi.

İlgili gerekliliklere uygunluğun onaylanmasının ardından, SCCS-Full notasyonu gemiye usulüne uygun olarak iliştirildi.

ClassNK Kurumsal Yetkilisi / Plan Onayı ve Teknik Çözüm Bölümü Direktörü Masaki Matsunaga, "İlk hareket edenlerin önemli bir eylemi olarak ClassNK, sera gazı azaltma teknolojisinin uygulanmasını ilerletmek için Evergreen ve ilgili taraflarca alınan CCS sistemlerinin iddialı ve pratik uygulamasına derinden saygı duymaktadır. Bu olağanüstü işbirliğinin bir parçası olmak bizim için büyük bir onurdur ve uygun standartlar, sörveyler ve sertifikasyonlar sağlayarak karbonsuzlaştırmaya yönelik proaktif girişimleri desteklemeye kararlıyız" dedi.

Konuyla ilgili olarak, ClassNK geçtiğimiz yıl eylül ayında, CSSC Power (Group) Co. (CPGC)'nun bir üyesi olan China Shipbuilding Power Engineering Institute Co. (CSPI) tarafından geliştirilen gemide CO2 yakalama ve depolama sistemi için bir Prensip Onayı (AiP) yayınladı.

2021 yılında, dünyanın ilk yerleşik CCS ünitesi Visser Shipping'in Nordica gemisine operasyon sırasında kuruldu. Sistem Hollandalı denizcilik teknolojisi şirketi Value Maritime tarafından sağlandı.

Editör: Haber Merkezi