Yenilikçi deniz teknolojisi çözümlerinin lider üreticisi olan NAVTEK Deniz Teknolojisi A.Ş., son ürünü LAUTUS insansız yarı otonom deniz yüzeyi temizleme drone'unu İstanbul Tuzla'da piyasaya sürdü.

LAUTUS, su yüzeyinin üzerinde ve hemen altında yüzen deniz çöpünü temizlemek için solar PV gücünü kullanan tamamen elektrikli, "Sıfır Emisyonlu" bir deniz çöpü temizleme vasıtasıdır. Limanlar, kanallar, nehi rağızları ve diğer su ortamlarında yüzen çöplerin temizlenmesi için son derece uygundur.

LAUTUS'un esnek modüler tasarımı, toplama modülünü değiştirerek petrol döküntüsü, deniz sümüğü (deniz müsilajı) ve diğer organik atıklar gibi daha küçük atıkları temizlemesine de olanak tanıyor. LAUTUS, topladığı çöpü 200 litrelik veya 40 kg'lık bir çöp kutusunda biriktirebilmektedir.

LAUTUS, uzaktan bir kumanda istasyonu ve ya mobil uygulama aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve bu da işletme maliyetlerini düşürüyor. LAUTUS'un en ayırt edici özelliği, öncelikle entegre PV güneş panelleri ile çalıştırılması ve bu özellik de onu sıfır emisyonlu bir deniz vasıtası haline getirmektedir.

Tamer Kıran'dan '18 Mayıs Uluslararası Denizci Kadınlar Günü' mesajı Tamer Kıran'dan '18 Mayıs Uluslararası Denizci Kadınlar Günü' mesajı

Ek olarak, LAUTUS özelleştirilebilir ve su kalitesi izleme/kontrolü ve diğer amaçlar için farklı türde sensörlerle donatılabilir. LAUTUS'un yenilikçi modüler minimalist tasarımı, minimum bakım maliyeti ve önemli OPEX tasarrufu sağlar.

LAUTUS'un büyüleyici görünümü, çocukların ve operatörlerin yoğun ilgisini çekerek, çevre konusunda halkın bilinçlenmesine de yardımcı olacaktır.

Genel olarak LAUTUS, hassas yaşam alanlarımızı iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olan gerçek bir "Sıfır Emisyonlu" deniz çöpü temizleme vasıtasıdır. Sessiz çalışması deniz yaşamını rahatsız etmeyecek ve geliştirilmiş yenilikçi tasarımı, onu su kalitesi izleme/kontrolünün geleceği için ideal bir çözüm haline getirecektir.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi