Hatay'da şiddetli yağışlar sonrası denizin rengi değişti Hatay'da şiddetli yağışlar sonrası denizin rengi değişti

'Büyükşehir Huzur ve Güvenlik' toplantısına katılmak üzere Mersin'de giden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, değerlendirmelerde bulundu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Mersin’de 26 Ekim’de Mersin Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce Mersin Limanı’nda 610 kilogram ağırlığında kokain yakalandığını söyleyerek,” Bu yakalama, emniyet birimlerimizce gerçekleştirilen operasyonlar içerisinde miktar bakımından 5 Şubat 2019 tarihinde Mersin Limanı'nda ele geçirilen 615 kilogram kokain olayı sonrasında en büyük 2'nci yakalamadır” dedi.

"Mersin Limanı ihracatıyla, ticaretiyle hizmet etmeye devam edecek"

Bakan Yerlikaya, Mersin’de son 150 gün içinde organize suç örgütlerine yönelik yapılan 9 operasyonda, 90 şüpheli gözaltına alındığını belirterek şunları kaydetti:
“Bunlardan 31’i tutuklandı, 21’i hakkında adli kontrol kararı verildi. Teröristlerle arasında hiçbir fark görmediğimiz zehir tacirlerine de hayatı zehretmeye devam ediyoruz. Aynı dönemde ilimizde, zehir tacirlerine yönelik 2 bin 533 operasyon düzenlendi. 2 bin 990 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 230’u tutuklandı, 141’i hakkında adli kontrol kararı verildi. 26 Ekim tarihinde, Mersin Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Mersin Limanı’nda 610 kilogram ağırlığında kokain yakalandı. Bu yakalama, emniyet birimlerimizce gerçekleştirilen operasyonlar içerisinde miktar bakımından 5 Şubat 2019 tarihinde Mersin Limanı'nda ele geçirilen 615 kilogram kokain olayı sonrasında en büyük 2'nci yakalamadır. Altını çizerek ifade ediyorum ki ülkemize uyuşturucu zehrini sokmak isteyenlere hayatı zehir edeceğiz. Ticaretin göz bebeği, liman şehri Mersin’imizin helal ve meşru ticaretini kirletmek isteyenlere geçit vermeyeceğiz. Mersin Limanı ihracatıyla, ticaretiyle ve ülkemize katma değeriyle hizmet etmeye devam edecek.”

“55 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı”

Göçün çağın en önemli küresel sorunlarından biri olduğunu ve Türkiye'nin de bu sorunla mücadele eden ülkelerin başında geldiğini kaydeden Bakan Yerlikaya, Mersin’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin sayısının 227 bin 480; ikamet izniyle kalanların sayısının 41 bin 982; uluslararası koruma kapsamında kalanların sayısının ise 2 bin 105 olduğunu açıkladı. Mersin’de toplam 271 bin 567 düzenli göçmen bulunduğunu söyleyen Yerlikaya öyle konuştu:
“Defaatle belirttiğimiz gibi bizim asıl mücadele alanımız, düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle. Bu amaçla son 150 günde ilimizde 15 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda, 55 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. Bunların 17’si tutuklandı, 3’ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Aynı dönemde, 645 düzensiz göçmen yakalanırken, bunların 248’i sınır dışı edildi. Diğerlerinin sınır dışı işlemleri devam ediyor.”

“Bir yerde torbacı, zehir taciri mi gördünüz, bildirin”

“Ülkemizin huzur ve güvenliği için verilen bu mücadele, milletimizin her bir ferdiyle, sivil toplum kuruluşlarımızla, 7’den 70’e bir ve beraber olarak vereceğimiz bir mücadeledir” diyen Bakan Yerlikaya, “Topyekûn bir mücadeleden söz ediyorum. Bir yerde torbacı, zehir taciri mi gördünüz, esnafımıza musallat olan bir suç örgütü mü var, birileri mahallemizin, sokağımızın huzurunu mu kaçırıyor, sizlere bir telefon kadar yakınız. Arayın ve bildirin. Güvenlik güçlerimiz hemen gereğini yapacak, suçluları adalete teslim edecektir. Benim jandarmamın, polisimin giremeyeceği sokak, açamayacağı kapı yoktur” şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi