Türk şirketi Karpowership ile motor devi MAN Energy Solutions 48 adet motorlu yakıt için sözleşme imzaladı.

Motor siparişi, her biri 20,7 MW mekanik güce sahip MAN 18V51/60DF çift yakıtlı motorlardan oluşuyor. Motorlar bir dizi güç gemisi arasında paylaştırılacak.

Motorların yanı sıra MAN Energy Solutions, güç gemileri için kontrol sistemleri ve diğer elektromekanik ekipmanları da tedarik edecek.

MAN Energy Solutions Güç Segmenti Satış, İhale ve Proje Yönetimi Başkanı Alexander Stöckler. "MAN Energy Solutions, 2009 yılından bu yana Karpowership'in yüzer enerji santralleri için motor tedarik ediyor. Bu büyük siparişle şirketin filosunu 1.000 MW gibi önemli bir oranda genişleterek Karpowership'in dünyanın herhangi bir yerinde enerji dönüşümünü hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmesinde rol oynamaktan gurur duyuyoruz. Çift yakıt teknolojimiz diğer Powership'lerde zaten kendini kanıtladı ve şimdi motor gücünü 19 MW'tan neredeyse 21 MW'a çıkarabildik, bu da gelecek Powership'leri daha da etkili hale getirecek" dedi.

Karpowership, MAN ES ile 100'ün üzerinde motor tedarik etmek üzere sözleşme imzaladı.

Karpowership Teknik Operasyonlar Direktörü Gökhan Koçak, "MAN Energy Solutions, Karpowership'in tüm dünyada hızlı bir şekilde yüksek verimli, güvenilir ve düşük maliyetli elektrik sağlama misyonunda hayati bir rol oynamaktadır. İki şirket, yüksek verimli çoklu yakıt teknolojisi sağlayarak ülkeleri enerji dönüşüm yollarında destekleme vizyonunu paylaşıyor" dedi.

Karpowership, toplam 6.000 MW kapasiteye sahip toplam 36 üniteden oluşan dünyanın en büyük powership filosuna sahip.

MAN Energy Solutions Stratejik Projeler Enerji Başkan Yardımcısı Tilman Tütken de "Powershipler esnekliği temsil ediyor. Sonuçta, yüzer enerji santralleri elektrik enerjisini acil olarak ihtiyaç duyulan yerlere götürür ve acil enerji sıkıntısını hafifletmeye yardımcı olur" diye konuştu.

Avrupa yeşil denizcilik yakıt projelerinin üçte ikisi risk altında Avrupa yeşil denizcilik yakıt projelerinin üçte ikisi risk altında

Tütken, "Powershipler Asya, Güney ve Orta Amerika ve Afrika'nın çeşitli bölgelerinde konuşlandırılacak" ifadelerini kullandı.

Karpowership ayrıca mevcut filosunun modernizasyonu için de MAN Energy Solutions ile birlikte çalışıyor. MAN Energy Solutions'ın satış sonrası markası olan MAN PrimeServ, şu anda toplam 32 motora sahip dört mavnayı çift yakıtlı işletime dönüştürüyor.

Editör: Haber Merkezi