A.P. Moller-Maersk A/S (APMM), özellikle Orta Doğu ve Asya'da liman sıkışıklığının kötüleştiğini ve güçlü konteyner piyasası talebi ile Kızıldeniz krizinden kaynaklanan aksaklıkların birleşimi sayesinde konteyner navlun oranlarının daha da arttığını düşünüyor.

Sonuç olarak Maersk, 2024 yılının tamamına ilişkin beklentilerini önemli ölçüde yükseltti. Şirket şimdi 7 ila 9 milyar ABD doları arasında bir Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârlılık (FAVÖK) ve 1 ila 3 milyar ABD doları arasında bir Faiz ve Vergi Öncesi Kar (FVÖK) öngörüyor. Bu da sırasıyla 4 ila 6 milyar ABD doları ve -2 ila 0 milyar ABD doları olan önceki beklentilere göre önemli bir artış anlamına geliyor.

Maersk bir ticaret güncellemesinde, “Bu gelişme giderek artıyor ve 2024'ün ikinci yarısında daha güçlü bir finansal performansa katkıda bulunması bekleniyor” dedi.

Ayrıca şirket, daha önce en az -2 milyar dolar olarak öngörülen serbest nakit akışının pozitif yönde değişerek en az 1 milyar dolar olmasını bekliyor.

Pazartesi günü erken saatlerde Maersk, özellikle Akdeniz ve Asya limanlarındaki ciddi terminal sıkışıklığı nedeniyle gemi programlarında önemli gecikmeler yaşandığını açıkladı. Sıkışıklık bazı limanlarda uzun bekleme sürelerine yol açarak Maersk'in düzenli programlarını sürdürme kabiliyetini etkiledi.

Kasım ayından bu yana, Yemen merkezli Husiler tarafından Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde gerçekleştirilen füze ve insansız hava aracı saldırıları, gemileri Ümit Burnu çevresinde yeniden rota belirlemeye zorladı. Bu durum, rekor sayıda yeni gemi teslimatına rağmen seferlerin uzamasına ve navlun fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu.

Sektör uzmanları, yeniden yönlendirmelerin darboğazlar, gemi yığılmaları ve ekipman ve kapasite eksiklikleri gibi dalgalanma etkileri konusunda uyarıda bulunuyor.

Bakü 2024 Shipping Dinner sona erdi: “Türk denizciliğine katkıda bulunacaktır” Bakü 2024 Shipping Dinner sona erdi: “Türk denizciliğine katkıda bulunacaktır”

Ancak Maersk, Kızıldeniz'deki durumun öngörülemezliği ve gelecekteki arz ve talebin belirsizliği nedeniyle ticaret koşullarının değişken olmaya devam ettiği konusunda ihtiyatlı yaklaşıyor.

Şirket 2. çeyrek ara sonuçlarını 7 Ağustos 2024 tarihinde açıklayacak.

Editör: Haber Merkezi