Denizcilik devi Maersk, Mart 2021'de kaza nedeniyle Süveyş Kanalı'nı altı gün süreyle kapatan konteyner gemisi Ever Given'ın sahibi ve işletmecisi aleyhine bu yılın şubat ayında maddi zarara uğradığı gerekçesiyle dava açmıştı. Maersk’in Danimarka Denizcilik ve Ticaret Yüksek Mahkemesi'nde görülen davayı geri çektiği bildirildi.

Şirket, Bloomberg'e yaptığı açıklamada "Danimarka'daki davayı geri çektiğimizi doğrulayabiliriz" dedi . Anlaşmanın ayrıntıları açıklanmadı.

Maersk, basında yer alan haberlere göre maddi kayıplara uğradığı gerekçesiyle 44 milyon dolar talep etmişti.

Ne olmuştu?

ABD, Husilere ait 3 gemiyi imha ettiğini açıkladı ABD, Husilere ait 3 gemiyi imha ettiğini açıkladı

"Ever Given" isimli dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi sonucu 24 Mart 2021'de Süveyş Kanalı'nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

Geminin kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmasıyla kanalın iki yakasında uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol, LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) ve pek çok ürün sevkiyatında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanal İdaresi, 6 gün süren çalışmaların ardından 29 Mart'ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Bu süreçte Mısır'ın günlük yaklaşık 12-14 milyon dolar zarara uğradığı tahmin edilirken, kazadan sonra göller bölgesine çekilen Ever Given'ın küresel ticarete verdiği günlük zararın ise 10 milyar dolar civarında olduğu belirtilmişti.

Editör: Haber Merkezi