Konteyner nakliye şirketi A.P. Moller-Maersk A/S, küresel ekonomik yavaşlamanın tetiklediği talep düşüşü ve kapasite fazlası nedeniyle 10 bin kişinin işine son verileceğini bildirdi.

Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor

Maersk’ün yaptığı açıklama sonrası şirketin hisseleri yüzde 16'nın üzerinde düştü.

Maersk CEO Vincent Clerc Bloomberg TV'ye verdiği demeçte, “Önümüzdeki iki ila üç yıl boyunca muhtemelen çok baskı altında kalacağımızı düşünüyorum. Önümüzdeki zorlu zamanlar göz önüne alındığında, finansal performansımızı korumak için çeşitli maliyet ve nakit kontrol önlemlerini hızlandırdık." dedi.

İşten çıkarılan çalışan sayısı Maersk’ün toplam çalışan sayısının yüzde 9'una denk geliyor. Öte yandan işten çıkarma kararının navlun oranları ve deniz taşımacılığında artan rekabetten kaynaklandığı düşünülüyor.

Yaklaşık 6 bin 500 çalışanın halihazırda çıkarıldığını belirten Clerc, Maersk’ün iş maliyetlerini düşürmek adına attığı adım ile 600 milyon dolara yakın tasarruf etmeyi beklediklerini belirtti.

Ayrıca, Kopenhag merkezli şirketin 2024 hisse geri alım programını da gözden geçireceği ve 2023 ve 2024 yıllarına ilişkin sermaye harcaması tahminini düşüreceği açıklandı.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi