Uluslararası Limanlar ve Limanlar Birliği (IAPH) Başkanı ve Hamburg Liman İdaresi CEO'su Jens Meier, Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) tarafından 10 Aralık'ta Dubai'de düzenlenen ve 300'den fazla denizcilik sektörü CEO'su, hükümet bakanı ve STK'nın katıldığı COP28 Denizciliğin Geleceğini Şekillendirmek zirvesinde konuşmuş, "Bunu limanlar arasında bir rekabet konusu olarak görmemeliyiz. Gemiler ihtiyaç duyduğunda düşük ve sıfır karbonlu yakıtlar için altyapının hazır olmasını sağlamak üzere birlikte araçlar geliştirmeliyiz" demişti.

Meier bu işbirliğine örnek olarak limanların ve çalışanlarının kapasitelerinin geliştirilmesinin yanı sıra IAPH iklim ve enerji teknik komitesi liman meslektaşları arasındaki birlik tarafından güvenlik ve hazırlık seviyesi araçlarının geliştirilmesini göstermişti.

Geçtiğimiz aylarda IAPH, IMO Norveç GreenVoyage2050 projesinin bir ortağı olarak Hindistan'ın Mumbai kentinde düzenlenen ve gelişmekte olan ülkelerden liman profesyonellerinin katıldığı bir seminerde alternatif yakıtların güvenli ve verimli bir şekilde elleçlenmesi konusunda becerilerin geliştirilmesi için çalışmıştı. 2024 yılında, Dünya Limanları İklim Eylem Programı ve IAPH'nin Temiz Deniz Yakıtları Çalışma Grubu'nun bir grup gelişmiş limanı tarafından geliştirilen bir liman hazırlık seviyesi aracı, Rotterdam Limanı tarafından başarılı bir şekilde test edildikten sonra IAPH tarafından ilk manuel öz değerlendirme aracı olarak kullanıma sunulacak.

Limanların altyapı açısından zamanında hazır olup olmayacağı sorusuna Meier, Hamburg Liman İdaresi ve diğer limanların hazır olacağını söyledi. Meier, göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktörün de, bu yakıtların düşük yoğunluğu ve liman kuruluşlarının KPI'larına ve alt satırlarına bakma ihtiyacı göz önüne alındığında, gerekli kritik kitlesel talep hacmi olduğunu sözlerine ekledi.

Yangshan ve Salalah limanları verimlilik endeksinde zirvede Yangshan ve Salalah limanları verimlilik endeksinde zirvede

IAPH Genel Müdürü Patrick Verhoeven, Temiz Deniz Yakıtı Merkezleri olarak limanların sadece yakıt gemilerine yeni ve mevcut yakıtların tedarikinde değil, aynı zamanda yeşil hidrojen üretimi, depolanması ve ardından bu yenilenebilir enerjinin metanol ve amonyak gibi yakıtlar yoluyla ithalat ülkelerine deniz yoluyla taşınmasındaki hayati rolünü vurguladı.

Verhoeven, "IMO'nun gemilerin karbonsuzlaştırılmasını hızlandırmayı kabul etmesiyle birlikte, kilit başarı faktörlerinden biri de adil ve eşitlikçi bir enerji geçişi için finansman sağlamaya yönelik piyasa temelli bir tedbirin başarılı bir şekilde müzakere edilmesi olacaktır" dedi.

Editör: Haber Merkezi